119‑letnia Brazylijka.Fenomen badają lekarze
Mająca 119 lat Dona Deolira Glicéria Pedro da Silva z Brazylii zostanie zbadana przez naukowców z Centrum Badań Genomu Ludzkiego i Komórek Macierzystych na Uniwersytecie w São Paulo. Naukowcy postarają się lepiej poznać starszą kobietę, a także odkryć sekret jej długowieczności. Ona sama i jej rodzina starają się o wpisanie jej do Księgi Rekordów Guinnessa.
Uważana za jedną z najstarszych kobiet na świecie, Dona Deolira urodziła się w 1905 roku w Porciúnculo w północno-zachodniej części Rio. 10 marca skończy 120 lat.
Zajmują się nią dwie 60-letnie wnuczki. Jak mówią kobiety, babcia była zawsze bardzo aktywna w domu. Zajmowała się domem, podwórkiem, świniami i kurami. Żyje zdrowo, jadła wszystko, bardzo lubi banany. Nie jadła tylko ananasa, bo jest uczulona na ten owoc.
Najstarsza kobieta świata. Za dwa miesiące skończy 120 lat
Staruszka miała siedmioro dzieci, z których troje wciąż żyje. Ma 20 wnuków, 40 prawnuków i 37 praprawnuków.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polacy o przyprowadzaniu chorych dzieci do żłobka
Jak podaje agencja Reuters, dwa miesiące przed swoimi 120. urodzinami Deolira Gliceria Pedro da Silva, prababcia z Rio de Janeiro w Brazylii, zabiega o uznanie jej za najstarszą żyjącą osobę na świecie.
Obecnie najstarszą żyjącą osobą jest inna Brazylijka, Inah Canabarro Lucas, zakonnica z południowego stanu Rio Grande do Sul, której wiek wynosi 116 lat. Jednak rodzina i lekarze Deoliry są przekonani, że wkrótce to ona przejmie tytuł zakonnicy.
"Ona nadal nie figuruje w tej książce, a jest najstarszą osobą na świecie, według dokumentów, które mamy na jej temat, jakie niedawno odkryłam" – powiedziała wnuczka Deoliry, Doroteia Ferreira da Silva, o połowę młodsza od babci.
Dokumenty pokazują, że Pedro da Silva urodziła się 10 marca 1905 r. na wsi Porciuncula, małym miasteczku w stanie Rio. Obecnie mieszka w kolorowo pomalowanym domu w Itaperunie.
Nad babcią czuwają lekarze i naukowcy, których interesuje, jak udało jej się przeżyć o ponad cztery dekady więcej niż wynosi średnia długość życia w Brazylii, teraz ustalona na poziomie 76,4 lat.
Przeczytaj również: IMGW pokazał całoroczne mapy pogodowe. Luty zaskoczył
"Pani Deolira jest w dobrym ogólnym stanie zdrowia, biorąc pod uwagę jej stan, nie przyjmuje żadnych leków" – powiedział lekarz geriatry Juair de Abreu Pereira, który często bada Pedro da Silvę i pomaga jej rodzinie w procesie bicia rekordu Guinnessa.
Jak powiedział jej lekarz, duże powodzie w regionie, które miały miejsce prawie dwadzieścia lat temu, zniszczyły większość oryginalnych dokumentów Deoliry.
Źródło: Reuters