Trwa ładowanie...

Brajan, Napoleon, Nemezjusz, Zoja Dalia - takie imiona nadają poznaniacy swoim dzieciom

• W 2015 r. najczęściej nadawanymi imionami noworodkom w Poznaniu były Zofia i Franciszek
• Urodziło się też ośmiu nowych Aleksów i czterech Brajanów
• Wśród najrzadszych imion są m.in. Nemezjusz i Dalia

Brajan, Napoleon, Nemezjusz, Zoja Dalia - takie imiona nadają poznaniacy swoim dzieciomŹródło: fotolia
dte0uyy
dte0uyy

W 2015 r. w Poznaniu urodziło się 14 tysięcy dzieci. Z danych Urzędu Stanu Cywilnego wynika, że to kolejny rok z rzędu, kiedy widać modę na powrót do nadawania swoim potomkom imion tradycyjnych. Rodzice dziewczynek najczęściej nadawali swoim córkom imię Zofia. To imię nosi aż 108 poznanianek urodzonych w 2015 r. Niewiele mniejszą popularnością cieszyły się imiona Julia i Maja. Warto przypomnieć, że przed rokiem najczęściej nadawanym żeńskim imieniem była właśnie Julia.

Wśród chłopców także nastąpiła zmiana. O ile przed rokiem synowie najczęściej otrzymywali imię Jan, o tyle w tym roku najpopularniejszym imieniem męskim okazał się Franciszek, które otrzymało 103 poznaniaków urodzonych w 2015 r. Niewiele mniej urodziło się Janów, Wojciechów i Jakubów.

Wśród innych popularnych imion tradycyjnych są też Aleksander, Stanisław, Zuzanna i Maria. Co ciekawe, o wiele częściej rodzice dają swoim dzieciom takie imiona jak Leon, Ignacy, Gabriela niż np. Maciej, Paweł, czy Anna, które były jeszcze całkiem popularne kilkanaście lat temu.

Warto przypomnieć, że 1 marca 2015 r. zmieniły się w Polsce przepisy. Od tego dnia dzieciom można nadawać imiona obcego pochodzenia. Jedyne ograniczenie zabrania jedynie nadawania imion zdrobniałych lub ośmieszających.

W minionym roku urodził się w Poznaniu jeden Napoleon i jeden Nemezjusz, a także Zoja, Dalia i Jessica. Pojawiło się też ośmiu nowych Aleksów i czterech Brajanów.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

dte0uyy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dte0uyy
Więcej tematów