Trwa ładowanie...
d3bspya

Bp Piotr Libera przeprosił za pedofilię wśród księży. "Skala krzywd jest ogromna"

- Nie uchylamy się od odpowiedzialności za popełnione przestępstwa - zapewnił bp płocki Piotr Libera. Duchowny powiedział że będzie "z determinacją" stawał po stronie ofiar księży, którzy "sprzeniewierzyli się swemu powołaniu".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bp Piotr Libera powiedział, że stawia dobro ofiar na pierwszym miejscu
Bp Piotr Libera powiedział, że stawia dobro ofiar na pierwszym miejscu (PAP, Fot: Marcin Bednarski)
d3bspya

- Nie uchylamy się od odpowiedzialności za popełnione przestępstwa. Egzekwowanie zasady "zero tolerancji wobec zachować pedofilnych” było i jest nadal moim priorytetem - stwierdził podczas konferencji w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku bp Piotr Libera.

Duchowny stwierdził, że do jej zwołania zachęcił go list papieża Franciszka ws. pedofilii. - Przepraszam za łzy i cierpienia spowodowane przez księży, którzy sprzeniewierzyli się swemu powołaniu. Będę nadal z determinacją stawał po stronie ofiar tego rodzaju przestępstw - podkreślił biskup.

W diecezji płockiej w ciągu ostatnich 11 lat o nadużycia seksualne wobec nieletnich oskarżono 9 duchownych. Żaden z nich nie pracuje z dziećmi i młodzieżą, niektórzy zostali usunięci ze stanu duchownego.

d3bspya

Zobacz także: Jarosław Sellin o filmie "Kler". Mocne słowa

- Dla mnie liczą się nie tyle procedury, ile konkretne osoby, przede wszystkim zaś ofiary przestępstw. Ich dobro stawiamy na pierwszym miejscu. Skala krzywd jest ogromna, to rany osobowości, z którymi ofiary będą musiały żyć latami - uznał bp płocki.

Bp Libera zaznaczył, że odczuwa "zażenowanie i wstyd". - Ale konsekwentnie idziemy drogą oczyszczenia i prawdy, chcemy zmiany świadomości, dlatego bez lęku nazywamy rzeczy po imieniu. Chodzi nam o budowanie Kościoła, w którym nie ma zła "zamiatanego pod dywan”, zła, które się bezkarnie panoszy. Chcemy z determinacją trzymać się drogi, na której jest potępienie dla sprawców i pomoc dla ofiar - zadeklarował.

Sąd w Poznaniu przyznał ostatnio milion zł odszkodowania i dożywotnią rentę kobiecie, która w wieku 13 lat była molestowana przez księdza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: ekai.pl, WP

d3bspya

Podziel się opinią

Share

d3bspya

d3bspya
Więcej tematów