Trwa ładowanie...
d4jq7nc

Papież Franciszek zareagował na raport dot. pedofilii w USA. "Zlekceważyliśmy i opuściliśmy maluczkich"

Skala czynów pedofilskich wśród duchownych, którą ujawnił raport dot. nadużyć w amerykańskim stanie Pensylwania, wstrząsnęła papieżem Franciszkiem. Ojciec święty opublikował obszerny list, w którym przyznaje, że w Kościele trzeba odrzucić m.in. klerykalizm.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Papież Franciszek wyraził żal i skruchę Kościoła wobec ofiar
Papież Franciszek wyraził żal i skruchę Kościoła wobec ofiar (Forum, Fot: Giuseppe Ciccia)
d4jq7nc

"Chociaż można powiedzieć, że większość przypadków dotyczy przeszłości, to jednak w miarę upływu czasu poznaliśmy cierpienie wielu ofiar i zobaczyliśmy, że rany nigdy nie znikają i zmuszają nas do zdecydowanego potępienia tych potworności, jak również do skoncentrowania wysiłków, aby wykorzenić tę kulturę śmierci" - czytamy w liście papieża Franciszka.

W zeszłym tygodniu prokurator generalny amerykańskiego stanu Pensylwania ujawnił raport ze śledztwa dotyczącego pedofilii w Kościele katolickim. Wynika z niego, że na przestrzeni 70 lat ponad 300 księży zostało oskarżonych o molestowanie ponad 1000 dzieci. "Cierpienie tych ofiar to skarga, która wznosi się do nieba, dotykająca duszy, a która przez długi czas była ignorowana, ukrywana lub wyciszana" - przyznał papież.

d4jq7nc

I dodał, że Kościół musi zapewnić lepszą ochronę "nieletnim i dorosłym w sytuacjach zagrożenia". "Ze wstydem i skruchą, jako wspólnota kościelna, przyznajemy, że nie potrafiliśmy być tam, gdzie powinniśmy być, że nie działaliśmy w porę, rozpoznając rozmiary i powagę szkody spowodowanej w tak wielu ludzkich istnieniach. Zlekceważyliśmy i opuściliśmy maluczkich" - stwierdził papież.

Zobacz także: #JedziemyWPolskę. Nowy cykl Wirtualnej Polski

Podkreślił, że należy również "stanowczo odrzucić wszelkie formy klerykalizmu". "(...) Za każdym razem, gdy staraliśmy się zastępować, wyciszyć, pomijać, ograniczać lud Boży do małych elit, tworzyliśmy wspólnoty, plany, akcenty teologiczne, duchowości i struktury bez korzeni, bez pamięci, bez twarzy, bez ciała, w ostatecznym rachunku – bez życia. Ukazuje się to wyraźnie w niewłaściwym sposobie rozumienia władzy w Kościele – bardzo częstym w wielu wspólnotach, w których doszło do nadużyć seksualnych, nadużyć władzy i sumienia – jakim jest klerykalizm" - czytamy w liście

Źródło: episkopat.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4jq7nc

Podziel się opinią

Share

d4jq7nc

d4jq7nc
Więcej tematów