Świat45 teologów i filozofów chce zmiany decyzji papieża Franciszka. Chodzi o karę śmierci

45 teologów i filozofów chce zmiany decyzji papieża Franciszka. Chodzi o karę śmierci

Kilkudziesięciu filozofów i teologów z całego świata podpisało list otwarty do Kolegium Kardynałów. Proszą w nim, by doradzono papieżowi Franciszkowi wycofanie się ze "skandalicznej" zmiany dotyczącej kary śmierci.

45 teologów i filozofów chce zmiany decyzji papieża Franciszka. Chodzi o karę śmierci
Źródło zdjęć: © PAP
Magdalena Nałęcz-Marczyk

W liście otwartym, który został opublikowany na katolickim portalu firstthings.com, czytamy, że "kara śmierci może być uzasadnionym środkiem zapewniającym sprawiedliwość", co zdaniem jego sygnatariuszy potwierdzają odpowiednie ustępy Pisma Świętego, np. Księga Rodzaju 9:6.

Filozofowie, teologowie i redaktorzy portalu podkreślają, że nikt nie jest zobowiązany do popierania kary śmierci czy wprowadzania jej w życie, ale jeżeli uczy o niej Biblia, nie może być "moralnie zła". Jak dowodzą, decyzja papieża Franciszka o jej wycofaniu ze względu na ranienie "godności i nietykalności ludzkiej" podważa wieloletnią tradycję w nauczaniu Kościoła.

- Papież ma obowiązek wyjaśniania kwestii wiary i moralności, ale nie może wprowadzać nowych doktryn, ani zaprzeczać temu, w co Kościół zawsze wierzył - powiedział w rozmowie z portalem Catholic Herald jeden z sygnatariuszy listu, profesor teologii na Uniwersytecie Franciszkańskim w Steubenville Michael Sirilla.

Zobacz także: Wzruszony powstaniec Majewski dziękuje za obecność na skwerze. „Tyle osób pamięta”

Papież chce iść z duchem czasu

Jego autorzy proszą doradzające papieżowi Kolegium Kardynałów, by uwrażliwiło go na konieczność zmiany tej "skandalicznej" decyzji.

Na początku sierpnia Watykan ogłosił zmianę w nauczaniu dotyczącym kary śmierci. Do tej pory w Katechizmie Kościoła Katolickiego określano ją jako dozwoloną w wyjątkowych przypadkach. Papież zauważył jednak, że obecnie kraje zmieniły podejście do karania przestępców.

Są oni lepiej izolowani od społeczeństwa, a z drugiej strony nie są pozbawiani definitywnie "możliwości odkupienia". "Wzrasta świadomość, że godność osoby nie zostaje utracona nawet po popełnieniu bardzo poważnych przestępstw" - uznał papież Franciszek, argumentując decyzję o jej zakazaniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (668)