Trwa ładowanie...
watykan

Papież Franciszek o karze śmierci. Kościół zmienia podejście

Watykan ogłosił zmianę Kościoła w nauczaniu o karze śmierci. Papież Franciszek zadeklarował, że jest ona niedopuszczalna we wszystkich przypadkach. "To atak na nietykalność i godność ludzką" - uważa głowa Kościoła.

Share
Papież Franciszek o karze śmierci. Kościół zmienia podejście
Źródło: PAP/EPA, fot: Ettore Ferrari
dof5sio

To oznacza także zmianę w Katechizmie Kościoła Katolickiego, oficjalnej wykładni w sprawach wiary dla Katolików. Do tej pory nie sprzeciwiał się on stosowaniu kary śmierci, jeśli jest ona jedynym dostępnym sposobem ochrony ludzkiego życia przed niesprawiedliwym napastnikiem. Zastrzegał jednocześnie, że przypadki absolutnej konieczności usunięcia winowajcy są bardzo rzadkie, a być może wcale się już nie zdarzają.

Franciszek już w 2015 roku, w przemówieniu do amerykańskiego kongresu, opowiadał się za zniesieniem kary generalnej. Jego zdaniem Kościół powinien "pracować z determinacją", by kary śmierci nie stosowano nigdzie na świecie.

Zobacz także: Tłit: Czarzasty zapowiada, że SLD powsadza polityków PiS do więzienia

Zmiana w podejściu Kościoła wynika z nowych metod ochrony społeczeństwa. Papież przekonuje, że państwa inaczej podchodzą do karania przestępców. Są oni lepiej izolowani od społeczeństwa, a z drugiej strony nie są pozbawiani definitywnie "możliwości odkupienia". "Wzrasta świadomość, że godność osoby nie zostaje utracona nawet po popełnieniu bardzo poważnych przestępstw" - pisze Franciszek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dof5sio

Podziel się opinią

Share
dof5sio
dof5sio
Więcej tematów