Trwa ładowanie...

Papież dyscyplinuje hierarchów. "Nikt z nas nie powinien czuć się lepszy od nikogo"

Zazdrość, intrygi i "układy" w Kościele katolickim - przed tym przestrzegał papież Franciszek przyszłych kardynałów podczas konsystorza w w bazylice świętego Piotra. Mówił też, że intrygi wśród duchownych są zagrożeniem dla misji Kościoła.

Papież dyscyplinuje hierarchów. "Nikt z nas nie powinien czuć się lepszy od nikogo"Źródło: PAP, fot: EPA/CLAUDIO PERI
da156ii
da156ii

Papież w homilii nawiązał do pokus, którym poddawali się już uczniowie Jezusa, czyli "dążenia do pierwszych miejsc, zazdrości, intryg, kompromisów i układów". Ostrzegał, że taka "logika niszczyła i przeżerała relacje między nimi" i doprowadziła do zajmowania się "bezużytecznymi i nieliczącymi się dyskusjami". Przywołał też słowa Jezusa, który występował przeciwko takiemu nastawieniu swoich uczniów.

- Cóż znaczy zyskać cały świat, skoro jesteśmy przeżarci wewnątrz? - pytał papież, zwracając się do nowych kardynałów. Dodawał, że jeśli ludzie Kościoła są "ogarnięci dławiącymi intrygami" to zagraża to "bezowocności serca misji".

Zobacz także: Beata Kempa o papieżu Franciszku. "Trzeba odróżniać nauczanie od dogmatów"

- W tej sytuacji - jak ktoś zauważył - można by już przewidywać intrygi pałacowe, nawet w kuriach kościelnych - dodał Franciszek. Zaapelował też, aby hierarchowie nie dali się "zniszczyć i uwięzić przez logiki światowe, które odwracają spojrzenie od tego, co ważne".

da156ii

"Reforma Kościoła jest i zawsze będzie w kluczu misyjnym"

Apelował też o unikanie egoistycznych skłonności. Zaznaczył również, że nauki Jezusa nakazują "zaprzestania patrzenia i troski o własne interesy", a kluczem do misji Kościoła jest ciągła jego reforma.

Franciszek przypominał nowym kardynałom, że nikt nie powinien czuć się lepszy od nikogo. - Nikt z nas nie powinien patrzeć na innych z góry. Możemy w ten sposób patrzeć na jakąś osobę tylko wtedy, gdy pomagamy jej wstać - apelował.

Godność kardynała otrzymało w czwartek 14 duchownych. Wśród nich jest Polak, papieski jałmużnik - Konrad Krajewski.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

da156ii
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
da156ii
Więcej tematów