Trwa ładowanie...
d2q79xx

Papież Franciszek przyjął rezygnację arcybiskupa australijskiej Adelaide. Hierarcha tuszował pedofilię

Australijski arcybiskup Philip Wilson wiedział o pedofilskich czynach znajomego mu księdza, ale to zataił. W lipcu, po 42 latach, został za to skazany na rok więzienia. Papież Franciszek właśnie przyjął jego rezygnację ze sprawowanej funkcji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Philip Wilson przestaje być arcybiskupem
Philip Wilson przestaje być arcybiskupem (PAP/EPA)
d2q79xx

Arcybiskup australijskiego Adelaide Philip Wilson w maju usłyszał wyrok 12 miesięcy ograniczenia wolności za ukrywanie w latach 70. przypadków nadużyć seksualnych księży wobec dzieci. Gdy w 1976 r. był wikarym w Nowej Południowej Walii, dowiedział się o pedofilskich czynach księdza Jamesa Fletchera, ale nie powiadomił o tym policji.

Fletcher został skazany w 2004 r. Zmarł po dwóch latach spędzonych w więzieniu. Peter Creigh, który był jedną z jego ofiar, twierdzi, że w 1976 r. powiedział Wilsonowi o molestowaniu. Posługiwał wtedy jako ministrant. Podczas procesu Wilson twierdził, że nie pamięta tej rozmowy. - Wiedział, że to, co usłyszał, jest wiarygodnym zarzutem. Oskarżony chciał chronić Kościół i jego reputację - stwierdził sędzia.

d2q79xx

W trakcie procesu kolejna ofiara księdza Fletchera oskarżyła arcybiskupa o zatajenie prawdy. Kobieta zeznała, że jako 11-latka poszła się wyspowiadać do Wilsona i opowiedziała mu o molestowaniu. Arcybiskup miał jej wtedy odpowiedzieć, że kłamie i powinna odmówić modlitwę.

Po wyroku premier Australii Malcolm Turnbull naciskał na to, by hierarcha został zdymisjonowany. Ostatecznie Wilson złożył rezygnację. Papież Franciszek ją przyjął.

Zobacz także: "Był bardzo silny, szarpał się". Zeznania policjanta ws. śmierci Igora Stachowiaka

Źródło: abc.net.au, o2

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2q79xx

Podziel się opinią

Share
d2q79xx
d2q79xx
Więcej tematów