Bp. Pieronek: harcownicy z SLD
Nieodpowiedzialną nazwał biskup Tadeusz Pieronek politykę prowadzoną przez SLD, odnosząc się do przygotowywanego przez Sojusz projektu ustawy legalizującej związki homoseksualne. Projekt miałby trafić pod obrady Sejmu po referendum w sprawie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.
14.02.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Przewodniczący Komisji Konkordatowej, w wypowiedzi dla Informacyjnej Agencji Radiowej podkreślił, że takie działania są grą bardzo niebezpieczną, tego typu ustawodawstwo ideologiczne prowadzi do absolutnej swobody obyczajowej, a projektodawcy zachowują się jak harcownicy. W dawnych czasach, kiedy rycerze wychodzili na wojnę, był zwyczaj, że puszczało się tzw. harcowników. Był nim - między innymi Goliat. I dostało mu się; został powalony przez Dawida, który był młokosem i wydawało się, że nie ma możliwości oprzeć się tak wielkiemu wrogowi - powiedział biskup Pieronek.
Odnoszę wrażenie, że z tymi nowymi propozycjami nowego ustawodawstwa ideologicznego, sterującego w kierunku absolutnej swobody obyczajowej - ma się w Polsce tak, jak w tymi harcownikami. Koalicja rządząca widocznie tego chce, w przeciwnym razie nie wypuszczałaby takich harcowników. Jeżeli jednak chce - to znaczy, że jest nieszczera, bo z jednej strony chciałby pozyskać społeczeństwo w głosowaniu za Unią Europejską, a z drugiej strony podpuszcza i mówi: jak wejdziemy do Unii - to wam pokażemy. Na tego typu Unię w Polsce zgody ludzi wierzących nie będzie. Im więcej będzie drażnienia, tym mniejsze będzie poparcie dla Unii. To jest bardzo niebezpieczna gra - mówi rektor Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.
Odnosząc się do umowy Konkordatowej, biskup stwierdził : Nie wiem, po co państwo przyjmuje na siebie pewne zobowiązania, jeżeli potem szuka wszystkich sposobów na to, żeby przeprowadzić swoją wolę.
Przypomniał artykuł 11 Konkordatu, według którego układające się strony deklarują wolę współdziałania na rzecz obrony i poszanowania instytucji małżeństwa i rodziny, będącej fundamentem społeczeństwa. Podkreślają one wartość rodziny, przy czym Stolica Apostolska ze swej strony potwierdza naukę katolicką o godności i nierozerwalności małżeństwa. Konkordat jest wyrazem pewnego układu dotyczącego istotnych elementów, jakie zawierają się w małżeństwie i rodzinie. Myślę, że trzeba się nad tym bardzo głęboko zastanowić, jaką politykę prowadzić i jak informować społeczeństwo o tym, w jakiej Polsce i Europie będzie żyło. Obawiam się, że to jest polityka nieodpowiedzialna - uważa biskup Tadeusz Pieronek.
Przewodniczący Komisji Konkordatowej zwrócił także uwagę, że związki homoseksualne nie mogą stanowić małżeństw. Według Pieronka natura mówi o małżeństwie, a co jest poza naturą - jest wynaturzeniem. (an)