Trwa ładowanie...

Bp Libera zamknie się w klasztorze. Papież Franciszek wybrał zastępcę

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz zastąpi w obowiązkach biskupa płockiego Piotra Liberę. Ten spędzi pół roku na modlitwie w klasztorze kamedulskim w ramach pokuty za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich w Kościele.

Share
Bp Libera zamknie się w klasztorze. Papież Franciszek wybrał zastępcę
Źródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d3il35q

"Kard. Kazimierz Nycz został mianowany administratorem apostolskim sede plena diecezji płockiej na czas prawnej nieobecności w diecezji biskupa płockiego Piotra Libery w dniach 1 lipca - 31 grudnia 2019 r." - poinformował w komunikacie ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy diecezji warszawskiej.

Decyzję w tej sprawie podjął papież Franciszek. Polskim władzom kościelnym przekazał ją z kolei nuncjusz apostolski abp Slavatore Pennacchio.

Biskup płocki Piotr Libera poinformował 18 maja, że zamierza spędzić pół roku na modlitwie w klasztorze kamedułów.

d3il35q

Wyjaśnił, że decyzję w tej sprawie podjął już w styczniu po spotkaniu z papieżem. Podkreślił też, że taki zamiar dojrzewał w nim przez wiele lat.

Zobacz także: Burza po wpisie Krystyny Jandy. Minister rządu PiS odpowiada aktorce

- Ja to traktuję jako okres tzw. sabatyczny. Każdy ksiądz, każda siostra zakonna ma prawo, by po iluś latach pracy w Kościele zrobić sobie taką przerwę - wyjaśniał hierarcha w nagraniu umieszczonym na profilu Konferencji Episkopatu Polski w mediach społecznościowych.

d3il35q

Bp Libera jako jeden z nielicznych przeprosił ofiary duchownych i zasłynął surowym podejściem do sprawców czynów pedofilskich w Kościele.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3il35q

Podziel się opinią

Share
d3il35q
d3il35q
Więcej tematów