Trwa ładowanie...
d3xfaos

Bp Jagucki przyznał się do współpracy z SB

Zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego bp Janusz Jagucki przyznał się do tajnej i świadomej współpracy z SB. Obradujący w Warszawie synod luteran postanowił
skrócić o dwa lata jego kadencję.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bp Jagucki przyznał się do współpracy z SB
(PAP)
d3xfaos

Jak powiedział przewodniczący Kolegium Kościelnej Komisji Historycznej luteran bp Czesław Cieślar, bp Jagucki wyraził żal, przeprosił i prosił o przebaczenie. Synod podjął decyzję, że kadencja Jaguckiego zostanie skrócona i będzie pełnił swoją funkcję do momentu wyboru nowego zwierzchnika, co ma nastąpić 6 stycznia 2010 r.

- Jesteśmy chrześcijanami. Jeśli ktoś wyciąga rękę, to też chcemy wyciągnąć rękę. Chcemy to zrobić w duchu spokoju, w duchu pojednania i przebaczenia - powiedział bp Cieślar. - Jesteśmy na pewno głęboko wszyscy zranieni ale musimy się podnieść z nadzieją i modlitwą o bożą łaskę, by prowadzić kościół dalej - dodał.

Informacja, że bp Janusz Jagucki był tajnym i świadomym współpracownikiem SB znalazła się w przekazanej członkom Synodu uchwale Kolegium Kościelnej Komisji Historycznej luteran. W piątek - przed rozpoczęciem Synodu - bp Cieślar mówił, że na podstawie dokumentów z IPN ustalono, że nie ma żadnych wątpliwości co do tajnej i świadomej współpracy bp Jaguckiego.

d3xfaos

Biskup Kościoła jest duchowym Zwierzchnikiem Kościoła Ewangelicko Augsburskiego. Kieruje pracami Kościoła jako Prezes Konsystorza, ordynuje duchownych oraz wyświęca biskupów. Wybierany jest przez Synod na okres 10 lat z możliwością powtórnej elekcji.

Synod jest parlamentem Kościoła i jego najwyższą władzą. Jest powołany do uchwalania wszelkich praw kościelnych i rozstrzygania kwestii bieżących. W jego skład wchodzi ok. 70 osób: Biskup Kościoła, biskupi diecezjalni, Ewangelicki Biskup Wojskowy, generalny wizytator nauczania kościelnego, wiceprezes Konsystorza i kuratorzy diecezjalni, 15 delegatów duchownych, 30 delegatów świeckich, przedstawiciel nauczycieli akademickich ChAT, przedstawicielka kobiet-magistrów teologii, przełożona Diakonatu, przedstawiciele duszpasterstw. Kadencja Synodu trwa pięć lat.

Janusz Jagucki jest biskupem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce od 2000 r. Pochodzi z Sorkwitów, w 1970 r. ukończył Chrześcijańską Akademię Teologiczną w Warszawie, w tym samym roku został ordynowany na duchownego. W latach 1970-76 był wikariuszem i administratorem parafii w Giżycku; potem, w latach 1975-86, administratorem parafii w Ełku i Suwałkach, następnie w Rynie. W okresie 1976-2000 r. był proboszczem parafii w Giżycku. W 2000 r. został wybrany na urząd Biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, a 2001 r. konsekrowany. Jest współzałożycielem Fundacji Joannitów w Polsce z siedzibą w Mrągowie, która prowadzi m.in. stacje pomocy socjalnej.

d3xfaos

Podziel się opinią

Share
d3xfaos
d3xfaos
Więcej tematów