Trwa ładowanie...
d3dxhwe

Borowski i Piechota niezadowoleni z mocnej złotówki

Minister gospodarki Jacek Piechota powiedział, że złotówka jest zbyt mocna z punktu widzenia eksporterów. Najwyższa pora, żeby Rada Polityki Pieniężnej zechciała wyciągnąć z tego wnioski - powiedział w środę minister w wywiadzie dla Programu Trzeciego Polskiego Radia.

d3dxhwe

Piechota wyjaśnił, że Rada powinna podjąć działania zmniejszające tempo wzrostu kursu złotego. Wzrost ten bierze się, jego zdaniem, z atrakcyjności złotego dla zagranicznych inwestorów. Stopy procentowe powinny, według Piechoty, zostać obniżone bardziej zdecydowanie, niż dotychczas.

Minister gospodarki powiedział, że istnieją przesłanki pozwalające przypuszczać, że kończy się okres spowolnienia gospodarki. Pojawiły się oznaki wzrostu sprzedaży i poprawy nastroju konsumentów. Przyczyniły się do tego, zdaniem ministra, działania podjęte przez rząd.

Zaniepokojony wzrostem kursu złotego jest także marszałek Sejmu Marek Borowski, który uważa, że jest to szkodliwe dla polskiej gospodarki.

Borowski, w wywiadzie dla I Programu Polskiego Radia, zaapelował do rządu oraz Narodowego Banku Polskiego, aby wspólnie uzgodniły jak rozwiązać ten problem. Marszałek argumentował, że utrzymywanie się bardzo wysokiego kursu naszego pieniądza powoduje, iż eksport polskich towarów staje się coraz trudniejszy, gdyż ich ceny nie są konkurencyjne.

Marek Borowski podkreślił, że to w efekcie powoduje bankructwa licznych firm eksportujących swe wyroby. Ostatecznym tego skutkiem jest dalszy wzrost i tak dużego bezrobocia.(iza)

d3dxhwe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dxhwe
Więcej tematów