Bogusław Liberadzki
Miejsce urodzenia: | Sochaczew |
Bogusław Liberadzki urodził się 12 września 1948 roku w Sochaczewie.
Bogusław Liberadzki – wykształcenie
W 1970 roku zdobył tytuł magistra ekonomii Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie (obecne SGH), a w 1981 roku – doktora habilitowanego. Przez 6 lat (1975–1981) należał do Socjalistycznego Związku Studentów Polskich. W latach 1986–1987 był stypendystą w USA na Uniwersytecie Illinois.
W latach 1986–1989 Bogusław Liberadzki sprawował funkcję Dyrektora Ośrodka Badawczego Ekonomiki Transportu. W tym czasie był przewodniczącym grupy Ekonomiki i Trendów Rozwoju Transportu w Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ. Od 1994 roku zasiada w Radzie Naukowej Instytutu Transportu Samochodowego w Warszawie. Jest również członkiem Komitetu Transportu Polskiej Akademii Nauk.
W 1998 roku Bogusław Liberadzki zdobył tytuł profesora na Wydziale Inżynieryjno-Ekonomicznym Transportu Akademii Morskiej w Szczecinie, natomiast rok później uzyskał tytuł profesora nauk ekonomicznych. W 2001 roku został kierownikiem Katedry Transportu SGH w Warszawie. Od 2006 roku europoseł Liberadzki jest profesorem zwyczajnym. Został kilkakrotnie odznaczony, m.in. Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Bogusław Liberadzki – działalność polityczna
Bogusław Liberadzki przez większość kariery politycznej jest związany z Sojuszem Lewicy Demokratycznej. W latach 1989–1993 pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Transportu i Gospodarki Morskiej, a następnie, do 1997 roku, piastował stanowisko ministra transportu i gospodarki morskiej. W latach 1997–2004, jako poseł na Sejm RP, był wiceprzewodniczącym sejmowej Komisji Infrastruktury.
1 maja 2004 roku Liberadzki został posłem do Parlamentu Europejskiego. Zasiadł w Komisji Transportu i Turystyki oraz Komisji Kontroli Budżetowej. W 2008 roku przyznano mu nagrodę (MEP Awards) dla najbardziej pracowitego europosła w dziedzinie transportu. Od 2012 jest członkiem: Prezydium Parlamentu Europejskiego, Kolegium Kwestorów, Prezydencji Partii Europejskich Socjalistów.
Bogusław Liberadzki znalazł się także w Delegacji Unia Europejska-Japonia, a także dołączył do Delegacji ds. Stosunków z Krajami Półwyspu Arabskiego. W 2012 roku wybrano go na wiceprzewodniczącego Sojuszu Lewicy Demokratycznej. 18 stycznia 2017 roku został wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego. W głosowaniu uzyskał 378 głosów i drugi wynik spośród wszystkich kandydatów.
W wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019 europoseł Liberadzki najprawdopodobniej wystartuje z pierwszego miejsca na listach Koalicji Europerskiej z okręgu numer 13, który obejmuje województwa zachodniopomorskie i lubuskie.
Komentarze