Trwa ładowanie...

Bogdan Czajkowski zwraca order prezydentowi. "Łajdak traktowany jak jego ofiara"

Bogdan Czajkowski zwrócił Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, którym został odznaczony w 2008 r. Powodem jest to, że Andrzej Duda nie odebrał tego samego odznaczenia znanemu biznesmenowi oraz inne "szkodliwe dla Polski działania i zaniechania".

Share
Bogdan Czajkowski zwraca order prezydentowi. "Łajdak traktowany jak jego ofiara"
Źródło: Agencja Gazeta, fot: Sławomir Kamiński
d2b18wz

W piśmie Bogdan Czajkowski stwierdza, że od dwóch lat zabiegał o odebranie Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski Zbigniewowi Niemczyckiemu. Jednak jego próby okazały się nieskuteczne i dlatego postanowił oddać swoje odznaczenie.

Kim jest Bogdan Czajkowski? W marcu 1968 r. był szefem Komitetu Strajkowego na Politechnice Warszawskiej. Przez 7 lat był rozpracowywany przez SB. W 2008 r. został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jak przypomina serwis rp.pl, który opisał sprawę, wtedy podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Bogdan Czajkowski odmówił przyjęcia odznaczenia. Jego powodem było to, że władze sprzeciwiły się pomysłowi rozpisania referendum w sprawie Traktatu Lizbońskiego. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski przyjął jednak po katastrofie smoleńskiej, jako pośmiertny hołd dla Lecha Kaczyńskiego. Teraz to odznaczenie postanowił zwrócić.

"W środowisku ludzi przyzwoitych, niedopuszczalną byłaby sytuacja, w której łajdak jest traktowany identycznie – i to z równymi honorami – jak jego… ofiara. Dokładnie tego samego wypada oczekiwać od przyzwoitego, praworządnego i suwerennego państwa" – pisze w oświadczeniu o zwrocie odznaczenia Bogdan Czajkowski. I dodaje do tego listę "szkodliwych dla Polski działania i zaniechania" Andrzeja Dudy.

d2b18wz

Na liście innych powodów oddania orderu są m.in. odmowa odtajnienia i publikacja tzw. aneksu do raportu z likwidacji raportu WSI, odmowa odznaczenia Orderem Orła Białego płk. Ryszarda Kuklińskiego czy dymisja szefa MON Antoniego Macierewicza, co jego zdaniem było "działaniem na szkodę obronności państwa". Powodem zwrotu odznaczenia Andrzejowi Dudzie jest też odznaczenie Orderem Orła Białego Szewacha Weissa oraz prośba o wybaczenie skierowana przez prezydenta do ofiar antysemickiej nagonki w marcu 1968 r.

Zobacz także: Muzeum Lecha Kaczyńskiego? Krzysztof Bosak: mam obawę

Zbigniew Niemczycki w 2015 r. został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jak podaje "Rzeczpospolita" w piśmie do Andrzeja Dudy, Bogdan Czajkowski stwierdził, że biznesmen donosił na niego, kiedy on był rozpracowywany przez SB. Niemczycki w latach 70. XX w. wyemigrował do USA, a do Polski wrócił w latach 80. Od lat znajduje się na liście najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost".

_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_

d2b18wz

Podziel się opinią

Share
d2b18wz
d2b18wz
Więcej tematów