Trwa ładowanie...

Blokada tirów z Rosji na granicy. Jest reakcja z MSWiA

Uchodźcy z Ukrainy starają się nie dopuścić do przejazdu przez polsko-białoruską granicę ciężarówek z towarami do Rosji. Aktywiści w poniedziałek zablokowali m.in. przejście w Kukurykach. Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik powiedział z kolei, że każdy tir do Rosji i Białorusi powinien być bardzo szczegółowo sprawdzony.

Kolejka tirów na granicy z BiałorusiąKolejka tirów na granicy z BiałorusiąŹródło: Agencja Gazeta, fot: Agnieszka Sadowska
d184ps4
d184ps4

Uchodźcy z Ukrainy już od kilku dni na parkingach przy wschodniej granicy Polski starają się uniemożliwić przejazd ciężarówkom, jadącym do Rosji czy Białorusi. W poniedziałek zablokowali także przejście graniczne z Białorusią w Kukurykach na Lubelszczyźnie.

- Jadą do państwa agresora, które morduje nasz kraj. A Polska sprzedaje im paliwo i przepuszcza przez swoją granicę. Skandal! - powiedzieli protestujący reporterom "Gazety Wyborczej".

Wojna w Ukrainie. Kontrole tirów do Białorusi i Rosji

Protestujący (również Polacy) przepuszczali samochody co pół godziny, ale tylko te, których listy przewozowe nie wskazywały Rosji jako miejsca docelowego transportu w naczepie. Interweniowała policja.

d184ps4

W efekcie kolejka 800 tirów przed przejściem w Kukurykach wczesnym popołudniem sięgała 10 km.

Zobacz też: Specjalista przestrzega. "Federacja Rosyjska przejdzie do kontrataku dywersyjnego"

- To, że są kolejki, to trudno. Pozdrawiam tych aktywistów, którzy teraz są na granicy - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.

Wiceszef MSWiA: dokładne kontrole ciężarówek

Odpowiadając na pytanie dotyczące transportów ciężarówek jadących w stronę granicy rosyjskiej, wiceszef MSWiA podkreślił, że wszystkie muszą być bardzo dokładnie sprawdzane przez polskie służby.

d184ps4

- Każdy tir, który wjeżdża w przestrzeń Rosji i Białorusi powinien być bardzo szczegółowo sprawdzony przez polską Straż Graniczną i przez polskie służby celne - powiedział Wąsik.

I tak się dzieje. Jestem przekonany, że wszystkie czynności na granicy muszą być bardzo dokładnie wykonane - mówił minister.

Podczas konferencji prasowej w Lublinie również premier Mateusz Morawiecki mówił o kontrolach tirów, ale również o oczekiwaniu decyzji Unii Europejskiej ws. transportu samochodowego do Rosji.

d184ps4

"Oniemiałem. Ten towar za chwilę trafi na front!"

Akcję przeciw tirom jadącym do Rosji i Białorusi rozpoczął 60-letni Ukrainiec, który już przed 7 marca postanowił zatrzymywać ciężarówki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d184ps4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d184ps4
Więcej tematów