Co z immunitetem Błaszczaka? Hołownia zapowiada
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował, że jeszcze w piątek posłowie mogą zająć się wnioskiem o uchylenie immunitetu Mariuszowi Błaszczakowi. - Zobaczymy jak dzisiaj pójdzie komisji ze sprawozdaniem - powiedział w czwartek Hołownia.
W czwartek po południu sejmowa Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych zajmie się wnioskiem o uchylenie immunitetu szefowi klubu PiS Mariuszowi Błaszczakowi. Skierował go do Sejmu pełnomocnik b. dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Tomasza Piotrowskiego, który poczuł się przez Błaszczaka publicznie pomówiony.
Marszałek Hołownia podczas porannego briefingu w czwartek został zapytany, czy są jakieś szanse, by Sejm na posiedzeniu plenarnym zajął się tym wnioskiem w piątek. Marszałek odparł, że jeśli komisja regulaminowa zdąży ze sprawozdaniem, to "niewykluczone, że tak będzie". - Zobaczymy jak dzisiaj pójdzie komisji - zaznaczył.
Kłopoty Błaszczaka
W maju br. pełnomocnik b. dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Tomasza Piotrowskiego skierował do Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu poselskiego Błaszczakowi; 18 czerwca wniosek trafił do Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Ksiądz O. torturowany? "To cyniczna gra PiS"
Wnioskodawca powołał się w piśmie na art. 212 Kodeksu karnego dotyczący "publicznego znieważenia". We wniosku argumentowano, że Błaszczak, kiedy był szefem MON "pomówił dowódcę o postępowanie, które naraziło go na utratę zaufania potrzebnego do zajmowanego stanowiska Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych" oraz że wypowiedzi Błaszczaka były "poniżające go w opinii publicznej".
Sprawa dotyczyła rosyjskiej rakiety, która w grudniu 2022 roku spadła w lesie pod Bydgoszczą, a została odkryta przypadkiem dopiero kilka miesięcy później. Błaszczak oskarżył wówczas Piotrowskiego, że nie poinformował go w grudniu o tym, że rosyjska rakieta wleciała w Polską przestrzeń powietrzną.
Przeczytaj również: