Trwa ładowanie...
d4hrlvh

Błaszczak likwiduje weekendowe kursy generalskie. "Ich poziom to dramat"

Polska była jedynym krajem NATO, który kształcił generałów na studiach niestacjonarnych. Brali w nich udział zaufani ludzie ich pomysłodawcy, Antoniego Macierewicza. Nowy szef MON postanowił jednak zrezygnować ze wspomnianego toku kształcenia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mariusz Błaszczak postanowił zrezygnować z weekendowych kursów generalskich
Mariusz Błaszczak postanowił zrezygnować z weekendowych kursów generalskich (PAP, Fot: Jacek Turczyk)
d4hrlvh

Program Podyplomowych Studiów Polityki Obronnej na Akademii Sztuki Wojennej, które muszą ukończyć wyżsi oficerowie, aby móc awansować na pierwszy stopień generalski, wzbudził sprzeciw wojskowych. Część dowódców zarzuca, że uczęszczający na kurs niestacjonarny mają mniejszą liczbę zająć niż ich koledzy, którzy wybrali tok studiów dziennych. Ich niepokój budzi również to, że dużą część materiału przerabiają w domu, a nie pod okiem kadry naukowej.

- Należy zauważyć, że kształcenie kandydatów na najwyższe stanowiska dowódców w innych krajach ma charakter stacjonarny i jest realizowane w większym wymiarze, niż jest to planowane w Akademii Sztuki Wojennej (np. USA ok. 51 tygodni, Wielka Brytania ok. 48 tygodni) - pisał w 2016 roku gen. Gocuł w piśmie do rektora ASzWoj Ryszarda Parafianowicza.

To niejedyne zarzuty wobec kursu. Wojskowi wskazują także, że zrezygnowano z podróży studyjnych krajowych i zagranicznych, które są obligatoryjne na kursie stacjonarnym. Wiele do życzenia pozostawia również poziom kształcenia na ASzWoj, który informator onet.pl nazywa "dramatem". Przyszłych generałów uczą bowiem "porucznicy i kapitanowie, bez doświadczenia i odpowiedniego przygotowania".

d4hrlvh

Zobacz także: Rafał Trzaskowski: „Nikt już nie wierzy, że Macierewicz wyjaśni katastrofę smoleńską”

Z nieoficjalnych informacji wynika, że niestacjonarny kurs ukończyli m.in. rektor Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu gen. Dariusz Skorupka, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. Wiesław Kukuła oraz dowódca Garnizonu Warszawa gen. Robert Głąb. W gronie absolwentów znaleźli się też oficerowie z sekretariatów byłych wiceministrów zdymisjonowanych przez obecnego szefa MON Mariusza Błaszczaka.

Źródło: onet.pl

d4hrlvh

Podziel się opinią

Share

d4hrlvh

d4hrlvh
Więcej tematów