Trwa ładowanie...
ycipk-4ivyue

Bitwa o głos Tuska. Były premier i nowy szef EPP zaangażuje się w kampanię prezydencką kandydatów PO i PSL

Nowy szef Europejskiej Partii Ludowej (EPP) Donald Tusk ma mocno zaangażować się w kampanię prezydencką w Polsce – słyszymy od polityków tej frakcji w Parlamencie Europejskim. Czy poprze – jak spekulowano – Władysława Kosiniaka-Kamysza? – Lider PSL nie liczy na wsparcie – mówi twardo jego współpracownik.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Donald Tusk włączy się w kampanię w Polsce.
Donald Tusk włączy się w kampanię w Polsce. (East News, Fot: East News)
ycipk-4ivyue

"Donald Tusk namawia szefa PSL do ubiegania się o fotel prezydencki" – pisał kilka tygodni temu "Wprost". Tygodnik informował o spotkaniu Władysława Kosiniaka-Kamysza z byłym premierem w Brukseli. Panowie mieli rozmawiać kilka dni po wyborach parlamentarnych.

CZYTAJ TEŻ: Wybory prezydenckie 2020. Władysław Kosiniak-Kamysz i Donald Tusk rozmawiali "przy kawie"

Przebieg rozmowy pozostaje tajemnicą. Wiadomo jedynie – o czym mówił nam jeden z kluczowych polityków PSL – iż Tusk powiedział Kosiniakowi, że ten jest tym kandydatem spośród polityków opozycyjnych, który ma szansę odebrać najwięcej elektoratu Andrzejowi Dudzie.

ycipk-4ivyue

Ale czy można to odczytywać jako wyrażone wprost poparcie dla szefa ludowców? – Absolutnie nie – przekonują nasi rozmówcy zarówno z PO, jak i PSL. – Przynajmniej nie na tym etapie – dodają.

– Tusk będzie rozdarty między Małgosią Kidawą-Błońską a Władkiem. Nie może poprzeć tylko jednego z kandydatów. A na pewno nie w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Na pewno mocniej Donald wspomoże Kosiniaka lub Kidawę w drugiej turze. Starcie między nimi moim zdaniem będzie bardzo wyrównane – mówi nam polityk z frakcji EPP, zrzeszającej PO i PSL w europarlamencie.

CZYTAJ TEŻ: Donald Tusk "wystawia piłkę" Andrzejowi Dudzie. PiS już wykorzystuje słowa byłego premiera

Bracia i siostry z PiS

ycipk-4ivyue

– Czy prawdziwe są pojawiające się od jakiegoś czasu spekulacje medialne, że Tusk jednoznacznie wesprze lidera PSL już przed pierwszą turą wyborów? – pytamy wicemarszałka Senatu z ramienia ludowców Michała Kamińskiego. Ten odpowiada jednoznacznie: – Nie sądzę. Wiem, że Władysław Kosiniak-Kamysz sam na to nie liczy.

Jak podkreśla Kamiński: – Nikt dziś nie ma prawa w Polsce powoływać się w jakichkolwiek swoich działaniach na Donalda Tuska. Z tego, co mi wiadomo, nikogo Tusk do żadnych działań nie autoryzował. Nikt nie powinien wykorzystywać autorytetu Donalda Tuska do bieżącej działalności politycznej w Polsce.

Nasz rozmówca przekonuje, że i bez poparcia Tuska Kosiniak-Kamysz świetnie poradzi sobie w kampanii. – Dla Andrzeja Dudy jest najgroźniejszym rywalem i prezydent o tym wie. Dlatego liczę na to, że prezes PSL zdobędzie najwięcej głosów spośród wszystkich kandydatów obecnej opozycji – mówi wicemarszałek Senatu.

ycipk-4ivyue

Kamiński w 2005 r. był liderem sztabu wyborczego ówczesnego kandydata PiS na prezydenta, śp. Lecha Kaczyńskiego. Czy dziś wspomoże kandydata PSL? – Nie będę szefem sztabu. To na pewno. Ale jeśli Władysław Kosiniak-Kamysz będzie chciał skorzystać z moich, niemałych przecież, doświadczeń, to będę mu pomagał – mówi nam polityk PSL-UED. Jak przyznaje: – Wielkim atutem kampanii prezesa PSL będzie to, że postawi na zupełnie nowych ludzi. I bardzo dobrze rozumiejących młode pokolenie. To się odbije na składzie sztabu wyborczego.

CZYTAJ TEŻ: Wybory prezydenckie 2020. Władysław Kosiniak-Kamysz: PSL buduje sztab wyborczy

Faktem jest, że od dłuższego czasu Władysław Kosiniak-Kamysz otacza się młodymi, politycznymi technokratami, którzy profesjonalizują jego działania – również medialnie. Nie przypadkiem aktywność lidera PSL w ostatnich tygodniach, a nawet miesiącach, jest różna – raz Kosiniak bywa w mediach częściej, raz rzadziej. To świadoma strategia. Kolejny etap zwiększonej aktywności zacznie się w grudniu, w okresie przedświątecznym – słyszymy od osób z PSL.

Kamiński: – Chcemy tworzyć nowy byt polityczny wokół PSL i Władysława Kosiniaka-Kamysza. Kandydatura szefa ludowców na prezydenta jest unikalna z tego względu, że PSL potrafi zabierać głosy także z obozu obecnej władzy.

ycipk-4ivyue

– Kosiniak będzie bardziej rywalizować z Andrzejem Dudą czy z Małgorzatą Kidawą-Błońską? – pytamy naszego rozmówcę.

Kamiński tłumaczy: – Chcemy pokonać PiS, ale nie wyborców PiS. Rozumiemy i szanujemy wyborców obozu Jarosława Kaczyńskiego. Kierują się często szlachetnymi intencjami, głosując na PiS. Uważam ich za braci i siostry, to są moi przyjaciele. Tę świadomość posiada również Kosiniak-Kamysz.

CZYTAJ TEŻ: Wybory prezydenckie 2020. "Władysław Kosiniak-Kamysz z dwucyfrowym wynikiem". Polityk nie ma wątpliwości

Biurokrata chce się bić

ycipk-4ivyue

Donald Tusk będzie musiał balansować między Małgorzatą Kidawą-Błońską (oczywiście jeśli ta wygra z Jackiem Jaśkowiakiem prawybory w Platformie) a Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. – Będzie mu, jako szefowi EPP, szczególnie zależało na Platformie i PSL. To oczywiste – mówi nam poseł PO Michał Szczerba.

CZYTAJ TEŻ: Prawybory prezydenckie w KO. Jacek Jaśkowiak: Donald Tusk pytał mnie jak wygrałem rok temu

CZYTAJ TEŻ: Donald Tusk stworzy nowy ruch polityczny? "Ludzie mnie znają. Chcę to wykorzystać"

Polityk Platformy przyznaje w rozmowie z WP, że rok 2020 będzie "wielkim powrotem Donalda Tuska do polityki". Zdaniem posła Platformy, były premier skupi się na "budowaniu ruchu liderskiego". – Jeżeli Tusk zbierze liderów z różnych dziedzin, powstanie potencjał ludzki, oparty na młodych ludziach, który może być wykorzystany przez Koalicję Obywatelską – podkreśla Szczerba. – Nie ma bardziej doświadczonego polityka w Europie niż Donald Tusk – dorzuca poseł.

Doświadczenie byłego premiera i jego niedawne słowa o odejściu od biurokratycznej formuły uprawiania polityki na rzecz twardego "bicia się" wskazuje na jedno: Tusk mocno zaangażuje się w polską politykę na podwórku krajowym. – Chce walczyć. Widzieliśmy to w Zagrzebiu, gdy wybierano go na szefa frakcji – przyznaje nam polityk towarzyszący w ten dzień Tuskowi.

Michał Wróblewski, Strasburg

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-4ivyue

ycipk-4ivyue
ycipk-4ivyue
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów