Biskupi przeciwko wizjom SLD
Biskupi zgromadzeni na posiedzeniu Konferencji Episkopatu Polski przyjęli z ubolewaniem zapowiedzi zmian prawnych, niosących dodatkowe zagrożenia dla życia poczętego i chrześcijańskiego wzorca rodziny. Oświadczenie takiej treści biskupi wydali w reakcji na pojawiające się w SLD głosy o konieczności liberalizacji aborcji i legalizacji związków homoseksualnych.
21.10.2003 | aktual.: 21.10.2003 17:35
"Pragniemy podkreślić jako pasterze Kościoła, że propozycje te, niemożliwe do pogodzenia z chrześcijańską wizją człowieka, nie powinny być popierane przez żadnego z katolików. Życie ludzkie nie powinno być bowiem przedmiotem przetargu politycznego" - czytamy w oświadczeniu.
Biskupi zaapelowali do stowarzyszeń i ruchów katolickich o podjęcie działań, które wyrażą chrześcijański szacunek zarówno dla świętości rodzin, jak i nienaruszalnej godności życia od poczęcia do naturalnej śmierci.
"Szeroki udział społeczny w jubileuszu 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II zobowiązuje nas wszystkich do obrony i promocji kultury życia, tak istotnej dla nauczania Papieża Polaka" - głosi oświadczenie.
Biskupi podkreślili, że z uwagą śledzą dyskusję wokół podstawowych wartości, na których ma wspierać się przyszła Unia Europejska. "Z ogromnym niepokojem stwierdzamy, że w preambule przyszłego Traktatu Europejskiego nie tylko brak odniesienia do Boga jako źródła elementarnych wartości, na których wspiera się tożsamość europejska, ale także brak jakiegokolwiek odniesienia do uformowanego sumienia jako podstawowego kryterium oceny moralnej" - podkreślają biskupi.
Duchowni dodają, że brakuje też odniesienia do społecznych zasad: solidarności i pomocniczości, na których powinno się opierać współdziałanie organów Unii Europejskiej z właściwymi instytucjami narodowymi.
"Nierespektowanie zasady poszanowania wzajemnych przekonań i dyskryminowanie ludzi wierzących, którzy stanowią zdecydowaną większość społeczeństwa europejskiego, podważa najbardziej istotne cele leżące u podstaw jedności europejskiej" - czytamy w oświadczeniu Konferencji Episkopatu Polski.