Trwa ładowanie...

Biskupi Europy: Prawda nie może być manipulowana dla doraźnych potrzeb politycznych

"Nadal mają miejsce okrutne wojny, przypadki ludobójstwa, prześladowania, różne formy fanatyzmu" - zaznaczyli biskupi w oświadczeniu wydanym z okazji 75-lecia wyzwolenia Auschwitz-Birkenau. Podkreślili, że "nie można pozwolić, by prawda była ignorowana lub manipulowana dla doraźnych potrzeb politycznych".

Biskupi Europy: Prawda nie może być manipulowana dla doraźnych potrzeb politycznychŹródło: East News
d828tzo
d828tzo

54 delegacje państwowe i reprezentujące organizacje międzynarodowe potwierdziły udział w uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, która 27 stycznia odbędzie się w Miejscu Pamięci w Polsce. Z tej samej okazji Prezydium Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) oraz Przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (ComECE) wydały w imieniu biskupów specjalne oświadczenie.

Zaapelowano w nim "o pojednanie, pokój, poszanowanie prawa każdego narodu do istnienia oraz wolności, niepodległości i zachowania własnej kultury". "Ten apel jest niezmiernie ważny teraz, bo – mimo dramatycznych doświadczeń przeszłości - świat, w którym żyjemy, ciągle podlega nowym zagrożeniom i przejawom przemocy" - czytamy w dokumencie.

Potępienie narodowego socjalizmu i komunizmu

Biskupi podkreślają, że nadal dochodzi niestety do okrutnych wojen, przypadków ludobójstwa, prześladowań i różnych form fanatyzmu. "Mimo iż historia uczy nas, że przemoc nigdy nie prowadzi do pokoju, lecz sprawia kolejną przemoc i śmierć" - zaznaczono.

d828tzo

W dokumencie przypomniano tragiczne wydarzenia, które rozegrały się w przeszłości na terenie Auschwitz-Birkenau. Wskazano, że to tam "naziści przywłaszczyli sobie władzę decydowania, kto jest człowiekiem, a kto nim nie jest".

"Tu eutanazja spotkała się z eugeniką. Auschwitz-Birkenau stanowi rezultat systemu opartego na ideologii narodowego socjalizmu, która oznaczała deptanie godności człowieka jako obrazu Boga. Dość podobnie postępował również inny totalitaryzm, a mianowicie komunizm, który także zebrał wielomilionowe śmiertelne żniwo" – napisali biskupi Europy.

Zobacz też: Kontrowersyjny film z polskim wątkiem w Yad Vashem. Marcin Horała: to manipulacja

Apel o modlitwę - poniedziałek godz. 15

Duchowni dodali, że były obóz Auschwitz-Birkenau jest odwiedzany corocznie przez setki tysięcy osób. Wśród odwiedzających byli również trzej papieże: św. Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek. Pierwszy z wymienionych pojawił się tam już podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski w czerwcu 1979 roku.

d828tzo

Biskupi zaapelowali, aby 27 stycznia o godzinie 15, czyli w godzinie wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, zapalić świecę i pomodlić się za ludzi pomordowanych w obozach zagłady z wszystkich narodowości i wyznań oraz za ich bliskich.

W imieniu biskupów Europy oświadczenie podpisało Prezydium Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), które tworzą: przewodniczący kard. Angelo Bagnasco, wiceprzewodniczący kard. Vincent Nichols, wiceprzewodniczący abp Stanisław Gądecki oraz Przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (ComECE) kard. Jean-Claude Hollerich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d828tzo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d828tzo
Więcej tematów