Trwa ładowanie...
d3bsgot

Biskupi Europy: Prawda nie może być manipulowana dla doraźnych potrzeb politycznych

"Nadal mają miejsce okrutne wojny, przypadki ludobójstwa, prześladowania, różne formy fanatyzmu" - zaznaczyli biskupi w oświadczeniu wydanym z okazji 75-lecia wyzwolenia Auschwitz-Birkenau. Podkreślili, że "nie można pozwolić, by prawda była ignorowana lub manipulowana dla doraźnych potrzeb politycznych".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Abp Stanisław Gądecki, wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy.
Abp Stanisław Gądecki, wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy. (East News)
d3bsgot

54 delegacje państwowe i reprezentujące organizacje międzynarodowe potwierdziły udział w uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, która 27 stycznia odbędzie się w Miejscu Pamięci w Polsce. Z tej samej okazji Prezydium Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) oraz Przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (ComECE) wydały w imieniu biskupów specjalne oświadczenie.

Zaapelowano w nim "o pojednanie, pokój, poszanowanie prawa każdego narodu do istnienia oraz wolności, niepodległości i zachowania własnej kultury". "Ten apel jest niezmiernie ważny teraz, bo – mimo dramatycznych doświadczeń przeszłości - świat, w którym żyjemy, ciągle podlega nowym zagrożeniom i przejawom przemocy" - czytamy w dokumencie.

d3bsgot

Potępienie narodowego socjalizmu i komunizmu

Biskupi podkreślają, że nadal dochodzi niestety do okrutnych wojen, przypadków ludobójstwa, prześladowań i różnych form fanatyzmu. "Mimo iż historia uczy nas, że przemoc nigdy nie prowadzi do pokoju, lecz sprawia kolejną przemoc i śmierć" - zaznaczono.

W dokumencie przypomniano tragiczne wydarzenia, które rozegrały się w przeszłości na terenie Auschwitz-Birkenau. Wskazano, że to tam "naziści przywłaszczyli sobie władzę decydowania, kto jest człowiekiem, a kto nim nie jest".

"Tu eutanazja spotkała się z eugeniką. Auschwitz-Birkenau stanowi rezultat systemu opartego na ideologii narodowego socjalizmu, która oznaczała deptanie godności człowieka jako obrazu Boga. Dość podobnie postępował również inny totalitaryzm, a mianowicie komunizm, który także zebrał wielomilionowe śmiertelne żniwo" – napisali biskupi Europy.

d3bsgot

Zobacz też: Kontrowersyjny film z polskim wątkiem w Yad Vashem. Marcin Horała: to manipulacja

Apel o modlitwę - poniedziałek godz. 15

Duchowni dodali, że były obóz Auschwitz-Birkenau jest odwiedzany corocznie przez setki tysięcy osób. Wśród odwiedzających byli również trzej papieże: św. Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek. Pierwszy z wymienionych pojawił się tam już podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski w czerwcu 1979 roku.

d3bsgot

Biskupi zaapelowali, aby 27 stycznia o godzinie 15, czyli w godzinie wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, zapalić świecę i pomodlić się za ludzi pomordowanych w obozach zagłady z wszystkich narodowości i wyznań oraz za ich bliskich.

W imieniu biskupów Europy oświadczenie podpisało Prezydium Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), które tworzą: przewodniczący kard. Angelo Bagnasco, wiceprzewodniczący kard. Vincent Nichols, wiceprzewodniczący abp Stanisław Gądecki oraz Przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (ComECE) kard. Jean-Claude Hollerich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3bsgot

Podziel się opinią

Share
d3bsgot
d3bsgot
Więcej tematów