Amerykańska polityk Nancy Pelosi odwiedziła Auschwitz. O polskich ofiarach ani słowa
Spiker Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi po wizycie w Polsce podzieliła się przeżyciami z pobytu w Auschwitz-Birkenau. W relacji na rządowej stronie internetowej podkreśliła, że w obozie tragicznie zginęło wielu Żydów, Romów, osób LGBT i z niepełnosprawnościami. O Polakach nie padło ani jedno słowo.
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek i marszałek Senatu Tomasz Grodzki przyjęli amerykańską delegację z Przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi 21 stycznia. Wspólnie odwiedzili Auschwitz-Birkenau i uczcili zbliżającą się 75. rocznicę wyzwolenia tego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Zarówno Witek jak i Grodzki starali się przekazać gościom ze Stanów Zjednoczonych najważniejsze fakty historyczne. Politycy wspólnie złożyli wieńce, a nawet odmówili ekumeniczną modlitwę.
Teraz na stronie spikera Izby Reprezentantów pojawiła się relacja z tego wydarzenia. "Nasza delegacja była głęboko poruszona wizytą w Auschwitz-Birkenau" - zaczyna Nancy Pelosi. "Przybyliśmy, aby upamiętnić 75 lat od jego wyzwolenia i potwierdzić nasze zobowiązanie do zapewnienia, że horror Holokaustu nigdy się nie powtórzy" - dodaje.
Amerykańska polityk podkreśla, że w wyniku zbrodni życie straciło wielu Żydów, Romów, osób LGBTQ, z niepełnosprawnościami i innych. Nie wspomina, że około 140 tys. wymordowanych w Auschwitz to Polacy (czyli ok. 7 razy więcej niż wspominanych przez Pelosi Romów). Co więcej, obywatelami Polski były też setki tysięcy zamordowanych Żydów.
Nancy Pelosi: Nigdy więcej antysemityzmu i dyskryminacji
Pelosi zrelacjonowała, że wraz z przedstawicielami Polski przeszli m.in. przed Ścianę Straceń na dziedzińcu bloku 11. Później delegacja z USA odwiedziła Jewish Community Center, a także fragment muru byłego Getta w krakowskiej dzielnicy żydowskiej.
Dla wielu osób znamienny mógłby być również fakt, że w relacji złożonej w sumie z ponad 300 wyrazów, ani razu nie padają słowa "Niemcy", ani nawet "naziści".
"Siedemdziesiąt pięć lat po wyzwoleniu Auschwitz-Birkenau ponawiamy nasze zobowiązanie do wypowiadania się przeciwko antysemityzmowi i dyskryminacji, kiedykolwiek i gdziekolwiek się pojawią. Nigdy więcej" - podsumowuje przedstawicielka Partii Demokratycznej.
Zobacz też: Niefortunne słowa Kidawy-Błońskiej o Kaczyńskim. Joanna Mucha tłumaczy
Spiker Izby Reprezentantów Nancy Pelosi wraz delegacją sześciu amerykańskich kongresmanów przyjechała do Oświęcimia będąc w drodze do Jerozolimy na Światowe Forum Holokaustu.
Ponieważ jest ono organizowane przez proputinowskiego oligarchę Wiaczesława Mosze Kantora, a przedstawicielom Polski odmówiono możliwości zabrania głosu, swój wyjazd do Izraela odwołał prezydent Andrzej Duda. Więcej na ten temat TUTAJ.
Źródło: speaker.gov