Biskupi z kategorycznym apelem. Reagują na wydarzenia w Sejmie
"Proszę wszystkich ludzi dobrej woli o otoczenie opieką życia nienarodzonych dzieci oraz ich matek, o sprzeciw wobec kultury wykluczenia, która odbiera bezbronnym i słabym prawo do życia" – napisał przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda w "Stanowisku ws. poszanowania życia ludzkiego w fazie prenatalnej".
Obecnie w Sejmie trwa debata nad czterema różnymi projektami ustaw, które mają na celu zmianę obecnie obowiązującego prawa antyaborcyjnego. Dwa z tych projektów zostały złożone przez Lewicę, a po jednym przez Koalicję Obywatelską i Trzecią Drogę.
W "Stanowisku ws. poszanowania życia ludzkiego w fazie prenatalnej", które zostało przekazane PAP w czwartek, abp Wojda przypomniał o "konsekwentnej postawie Kościoła, które od zawsze chroni ludzkie życie od momentu poczęcia".
Abp Wojda, powołując się na deklarację o godności człowieka "Dignitas infinita", ogłoszoną w poniedziałek przez Dykasterię Nauki Wiary, podkreślił, że "godność każdej istoty ludzkiej ma charakter przyrodzony i przysługuje jej od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Proaborcyjna propaganda"
Abp Wojda zauważył, że prawną ochronę życia, a także ochronę macierzyństwa, rodzicielstwa i rodziny, gwarantuje polska konstytucja. "To prawo podstawowe, którego nikt nie powinien naruszać" - stwierdził.
"Nienarodzone dzieci są najbardziej bezbronne i niewinne ze wszystkich ludzi. Aborcja niesie zagrożenie również dla kobiet i ich najbliższych, a także dla całego społeczeństwa. Powoduje poważne zagrożenia zdrowia kobiet, co prowadzi do wielkiego, długotrwałego cierpienia matek zarówno w aspekcie fizycznym, psychicznym, jak i duchowym" - napisał przewodniczący Episkopatu.
Zdaniem abp Wojdy, "proaborcyjna propaganda fałszywie głosi, że jest to ich wolny wybór i prawo".
Przywołując encyklikę "Evangelium vitae" wskazał, że "żadne słowo nie jest w stanie zmienić rzeczywistości: przerwanie ciąży jest – niezależnie od tego, w jaki sposób zostaje dokonane – świadomym i bezpośrednim zabójstwem istoty ludzkiej w początkowym stadium jej życia, obejmującym okres między poczęciem a narodzeniem".
Według hierarchy, niezwykle ważne jest, aby kobieta w trudnej sytuacji życiowej zawsze mogła liczyć na wszechstronną pomoc.
"Usilnie proszę wszystkich ludzi dobrej woli o otoczenie troskliwą opieką życia nienarodzonych dzieci oraz ich matek, o sprzeciw wobec kultury wykluczenia, która odbiera najbardziej bezbronnym i słabym osobom podstawowe prawo – prawo do życia" - zaapelował.
Projekty ustaw ws. aborcji
W listopadzie zeszłego roku Lewica złożyła dwa projekty ustaw w sprawie liberalizacji przepisów aborcyjnych. Jeden z nich częściowo depenalizuje aborcję i pomoc w niej, drugi umożliwia przerwanie ciąży do końca 12. tygodnia jej trwania.
Pod koniec stycznia br. do Sejmu wpłynął projekt grupy posłów klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej. Zakłada on, że osoba w ciąży ma prawo do świadczenia zdrowotnego w postaci przerwania ciąży w okresie pierwszych 12 tygodni jej trwania.
Oprócz tych projektów pod koniec lutego Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) złożyła w Sejmie projekt ustawy, który odwraca wyrok TK z 2020 r. w sprawie przepisów dot. aborcji. Politycy TD chcą też, aby w sprawie aborcji odbyło się referendum.
Czytaj także: