Trwa ładowanie...

Biskup Edward Janiak nie żyje. Tomasz Sekielski zabrał głos

Biuro prasowe KEP przekazało w czwartek informację o śmierci bp. Edwarda Janiaka. W 2020 roku za sprawą filmu "Zabawa w chowanego" na jaw wyszły jego zaniedbania w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych księży wobec osób małoletnich. Zdaniem Tomasza Sekielskiego, który był współautorem filmu, organy państwowe do końca nie zareagowały właściwie na doniesienia o działaniach biskupa. - Dopóki państwo nie zacznie działać zdecydowanie, to jedynie media będą ujawniały podobne skandale - mówi w rozmowie z WP po śmierci hierarchy.

Biskup Edward Janiak nie żyje. Tomasz Sekielski zabrał głosBiskup Edward Janiak nie żyje. Tomasz Sekielski zabrał głosFot: Wojciech Strozyk/REPORTER
d2myqhf
d2myqhf

Za swoje zaniedbania w marcu 2021 roku biskup Janiak został ukarany przez Stolicę Apostolską. Duchowny dostał wówczas nakaz zamieszkania poza swoją diecezją oraz nie mógł uczestniczyć w celebracjach religijnych na jej terenie.

Odwołany ordynariusz diecezji kaliskiej w liście rozesłanym do innych biskupów stanowczo zaprzeczał oskarżeniom. Uważał, że doszło do "ataku na jego osobę". Wcześniej prosił o modlitwę, bo "jest ofiarą medialnej nagonki". Oskarżenia nazwał "uderzeniem w biskupów".

Zdaniem Sekielskiego w sprawie biskupa Janiaka organy państwowe zawiodły. Hierarcha do końca nie stanął przed cywilnym sądem, ponosząc jedynie karę kościelną.

Zobacz też: największy problem Kaczyńskiego? Prof. Dudek ocenia działanie PiS-u

- To jest oczywiście problem nastawienia prokuratorów. Lekceważono, bagatelizowano i tuszowano te sprawy - powiedział. Dodał, że sam Kościół też wciąż nie ułatwia prowadzenia podobnych postępowań. - Problemem jest też zachowanie hierarchów kościelnych, którzy nie chcą udostępnić dokumentacji Państwowej Komisji ds. Pedofilii - zaznaczył.

d2myqhf

Według niego bez zmiany nastawienia cywilnych organów ścigania do spraw dotyczących pedofilii wśród duchownych nic się w tej sprawie nie zmieni. - Dopóki państwo nie zacznie zdecydowanie działać, możemy liczyć jedynie na to, że media będą ujawniały nieprawidłowości i skandale - ocenił Tomasz Sekielski.

Biskup Edward Janiak nie żyje

Duchowny urodził się 14 sierpnia 1952 roku w Malczycach. Święcenia prezbiteratu przyjął 19 maja 1979 roku w archikatedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu z rąk biskupa pomocniczego Wincentego Urbana.

Edward Janiak w latach 1996-2012 był biskupem pomocniczym wrocławskim, potem do 2020 roku biskupem diecezjalnym kaliskim, natomiast od 2020 roku biskupem seniorem diecezji kaliskiej.

Edward Janiak zmarł w wieku 69 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2myqhf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2myqhf
Więcej tematów