"Bilokacja" prof. Maksymowicza. Kolejne kontrole po tekście WP
Do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie zapukają nie tylko kontrolerzy Narodowego Funduszu Zdrowia, ale także wojewódzki konsultant w dziedzinie chirurgii. W sprawę zaangażowani są również wojewoda i sprawujący nadzór nad szpitalem rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
21.10.2021 12:50
Nie milkną echa publikacji WP. Przypomnijmy: w ostatni wtorek wskazaliśmy, że Wojciech Maksymowicz, poseł i były wiceminister nauki, w czasie dyżurów w szpitalu w Olsztynie zajmował się działalnością polityczną. Udokumentowaliśmy 22 takie przypadki. W części z nich – jeśli wierzyć szpitalnej dokumentacji oraz nagraniom obrad Sejmu – profesor był równocześnie w Olsztynie i Warszawie.
Szpital potwierdził, że Maksymowicz powinien być we wskazanych przez nas terminach na dyżurze. Poseł uważa z kolei, że to szukanie haków na niego i jego współpracowników, a on nie pracuje w ramach dyżurów, lecz nienormowanego czasu pracy. Innego zdania były jednak władze szpitala, które zresztą – w związku z konfliktem z załogą - zostały poproszone przez rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego o złożenie rezygnacji (i tak się stało).
Po naszym tekście błyskawicznie zareagowało Ministerstwo Zdrowia.
- Departament Kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia po publikacji artykułu wszczął dziś czynności sprawdzające w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie. Weryfikowany będzie między innymi sposób zabezpieczenia obsady lekarskiej w wybranych oddziałach szpitala - poinformowała Sylwia Wądrzyk, rzeczniczka NFZ.
Zobacz też: Konflikt Polski z UE. Wiceminister grzmi: "Ani jednego kroku wstecz"
Oburzenia nie kryło Ministerstwo Zdrowia
- Niedopuszczalne jest w życiu publicznym, a w ochronie zdrowia szczególnie, potwierdzanie fikcji. W ochronie zdrowia tego typu praktyki mogą nieść negatywne konsekwencje dla zdrowia i życia pacjentów. A zadaniem szpitala i lekarza jest tego zdrowia i życia chronić. Jeżeli rzeczywiście doszło do opisywanych sytuacji, trzeba powiedzieć stanowczo, że jest to zachowanie skandaliczne - wskazał z kolei Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu.
Kontroli jednak w olsztyńskim szpitalu będzie więcej
Jak się dowiedzieliśmy, władze UWM zwróciły się już do wojewody warmińsko-mazurskiego z wnioskiem o pilne przeprowadzenie kontroli w Klinice Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przez wojewódzkiego konsultanta w dziedzinie chirurgii.
Dodatkowo prorektor ds. Collegium Medicum prof. Sergiusz Nawrocki wstrzymał wszystkie planowane zabiegi w Klinice Neurochirurgii olsztyńskiego szpitala do odwołania.
Michał Kobosko z Polski 2050, do której należy Wojciech Maksymowicz, przekazał nam zaś, że ugrupowanie oczekuje od Wojciecha Maksymowicza bardziej precyzyjnych wyjaśnień.
Przeczytaj również: Poseł twierdzi, że nie było go w Sejmie. Zdjęcia mówią co innego