Trwa ładowanie...
d2ar408

Bieńkowska będzie po raz pierwszy uczestniczyć w posiedzeniu nowej Komisji Europejskiej

Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorczości Elżbieta Bieńkowska będzie po raz pierwszy uczestniczyć w posiedzeniu nowej Komisji Europejskiej. Jak sama mówi, jest ciekawa, jak będzie wyglądało spotkanie nowej "Rady Ministrów".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Elżbieta Bieńkowska
Elżbieta Bieńkowska (PAP/EPA, Fot: Olivier Hoslet)
d2ar408

- Jutro taka nowa Rada Ministrów, po raz pierwszy. Też jestem ciekawa, jak to będzie wyglądać. Jutro są tylko dwa punkty. Sprawy organizacyjne m.in. związane z moją dyrekcją. (...). I sprawy zagraniczne oraz gospodarcze. Także krótkie pierwsze spotkanie. Ale ciekawe będzie ze względu na to, że w takiej Radzie Ministrów jeszcze nie uczestniczyłam - powiedziała dziennikarzom Bieńkowska.

Unijni komisarze w praktyce spotykają się w Brukseli, z wyjątkiem okresu, w którym odbywają się posiedzenia plenarne Parlamentu Europejskiego, kiedy to komisarze spotykają się w Strasburgu.

Bieńkowska rozpoczęła pierwszy dzień pracy jako unijny komisarz. - Wczoraj był dzień rozruchu, a dzisiaj już właściwie dzień pełen pracy. I tej pracy będzie ogromnie dużo. To jest obszerna teka z wieloma tematami. I myślę, że tej pracy chyba będę miała więcej niż w Warszawie, co mi się wydawało niemożliwe - powiedziała Bieńkowska.

d2ar408

Komisarz dopytywana przez dziennikarzy, czy przeprowadzi się na stałe do Brukseli, zaprzeczyła. - Mam dom w Polsce i zamierzam mieć dom jeden i w Polsce. Na razie się nie przeprowadzam - powiedziała.

Bieńkowska była gościem wieczoru galowego w Parlamencie Europejskim. Polska Organizacja Turystyczna we współpracy z posłami do PE Janem Olbrychtem i Jarosławem Wałęsą zorganizowała w Brukseli spotkanie dotyczące projektu promującego Polskę poza granicami kraju. Bodźcem wydarzenia były trzy jubileusze: 5 lat unijnych projektów promocyjnych realizowanych przez Polską Organizację Turystyczną, 10-lecie Polski w UE oraz 25-lecie wolnej Polski. Gościem honorowym był laureat Pokojowej Nagrody Nobla, były prezydent Lech Wałęsa.

Wałęsa w przemówieniu podkreślił, że Polska przeszła bardzo długą drogę przemian w trakcie 25 lat. Ale nie udałoby się Polsce tak wiele osiągnąć, gdyby nie zachowywała wartości. - Dziś, kiedy chcemy budować piękny system europejski i globalny, nie zapominajmy o wartościach, o tym, że wartości są silniejsze od naszych czołgów, rakiet. Życzę wam, aby udało się wam połączyć wartości z materializmem. Wówczas uda się zbudować system, który będzie szczęśliwym systemem - powiedział były prezydent.

Polska Organizacja Turystyczna (POT) od pięciu lat poza swoim budżetem przyznawanym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki dysponuje pieniędzmi unijnymi, które wykorzystuje na duże kampanie promocyjne. W sumie dofinansowanie ze środków UE to 45 milionów euro.

d2ar408

Prezes POT Rafał Szmytke wskazał, że ostatnie 5 lat to największa i najbardziej konsekwentna promocja Polski na świecie. Polska stała się pożądaną przez wielu destynacją turystyczną. Kampanie promocyjne realizowane w ramach wsparcia unijnego dotyczą rynku europejskiego, ale nie tylko. Jak powiedział, inwestycje w nowoczesną infrastrukturę, wzrost zaufania międzynarodowych inwestorów, a także turystyczna atrakcyjność kraju przekładają się na to, że ruch turystyczny od kilku lat wzrasta.

d2ar408

Podziel się opinią

Share
d2ar408
d2ar408
Więcej tematów