Trwa ładowanie...

Bielan o przywództwie Gowina w Porozumieniu. "Złamanie konstytucji"

Gdyby przyjąć interpretację, że szefowie partii mogą w Polsce rządzić dożywotnio, to byłoby to oczywiste złamanie zarówno ustawy o partiach politycznych i konstytucji - powiedział we wtorek Adam Bielan, komentując kwestię przywództwa w Porozumieniu.

Share
Adam Bielan pytany był m.in. o kwestię przywództwa w Porozumieniu
Adam Bielan pytany był m.in. o kwestię przywództwa w PorozumieniuŹródło: PAP, Fot: Mateusz Marek
d3u65v9

Adam Bielan w porannej audycji Radia ZET pytany był przede wszystkim o wciąż utrzymujący się konflikt w Porozumieniu. - Jestem przewodniczącym Konwencji Krajowej, wybranym - w przeciwieństwie do Jarosława Gowina - w demokratycznych wyborach na zjeździe i od 4 lutego pełnię funkcję p.o. prezesa partii - stwierdził polityk.

Gość audycji odniósł się do kwestii tzw. dwuwładzy w partii. Pytany o to, kto obecnie pełni funkcję szefa Porozumienia, odparł: - Sąd Powszechny nie zajął się sprawą merytorycznie w I instancji. Jestem przekonany, że Sąd Apelacyjny się nią zajmie. Sąd I instancji ustalił, że kadencja Jarosława Gowina minęła już trzy lata temu - zaznaczył Adam Bielan. Jak dodał, "za dwa tygodnie będziemy obchodzić szóstą rocznicę wyboru Gowina na 3-letnią kadencję".

d3u65v9

Adam Bielan o przywództwie Gowina. "To byłoby rozumowanie absurdalne"

- Sąd jedynie dodał, że tylko Jarosław Gowin może zwrócić się o wygaśnięcie jego kadencji. To byłoby rozumowanie absurdalne, gdyby je przyjąć, bo w takiej sytuacji Gowin mógłby być przewodniczącym dożywotnio, nie organizując żadnych wyborów. Bo trzeba pamiętać, że obowiązek organizowania wyborów demokratycznych ciąży na prezesie partii. Gowin od trzech lat tych wyborów nie zorganizował - zauważył.

- Gdyby przyjąć interpretację, że szefowie partii mogą w Polsce rządzić dożywotnio, to byłoby to oczywiste złamanie zarówno ustawy o partiach politycznych, art. 8., jak i konstytucji - stwierdził.

- Jestem spokojny, że sąd w końcu zajmie się sprawą od strony merytorycznej. Nasze argumenty prawne są bardzo mocne - ocenił Bielan.

Czy Adam Bielan uznawany jest za p.o. prezesa Porozumienia również przez lidera PiS, Jarosława Kaczyńskiego? W trakcie rozmowy padło również takie pytanie.

d3u65v9

"PiS ani jakakolwiek partia nie powinny się mieszać do spraw w naszej partii"

- Nie chcę wypowiadać się w imieniu Jarosława Kaczyńskiego. Ani PiS, ani jakakolwiek inna partia nie powinny się mieszać do spraw wewnętrznych w naszej partii. Te sprawy powinny być decydowane zgodnie z prawem, ze statutem - podkreślił dodając, że statut ten jest "jasny" i że "władze partii wybierane są na 3-letnią kadencję".

Bielan o przywództwie w Porozumieniu. "Tworzę tę partię od samego początku"

- Wpis do KRS ma jedynie charakter deklaratywny. Nie od momentu wpisania do KRS ja pełnię obowiązki przewodniczącego partii, a od momentu decyzji mojej partii - czyli od 4.02 - powtórzył.

- Nie powiedziałbym, że mnie nie chcą. W przeciwieństwie do Gowina, na ostatnim kongresie kandydowałem i zdobyłem ponad 95 procent głosów delegatów. Gowin nie stanął w szranki. Zdobyłem - nie chwaląc się - najlepszy wynik wyborczy ze wszystkich kandydatów mojej partii (…) Tworzę tę partię od samego początku. I to nie ja jestem źródłem problemów zarówno formalnych, związanych z wygaszeniem kadencji dotychczas prezesa, jak i finansowych - odpowiedział Adam Bielan pytany dlaczego nie porzuci Porozumienia.

Bielan o współpracy Gowina z Tuskiem. "Niech to robi na własny rachunek"

- Niepokoją mnie wypowiedzi Jarosława Gowina, który publicznie chce dołączyć do partii Donalda Tuska - kontynuował Adam Bielan.

d3u65v9

- Dwa tygodnie temu powiedział, że chce, żeby Porozumienie przystąpiło do Europejskiej Partii Ludowej. Myślałem, że współpraca Gowin - Tusk jest zakończona. Najwyraźniej Gowin chce ją wznowić, ale niech to robi na własny rachunek - dodawał. Zastrzegł też, że "nie dopuści, żeby jego partia opuściła Zjednoczoną Prawicę i przyłączyła się do EPL - jak chce tego Jarosław Gowin - i współpracowała z Donaldem Tuskiem".

- Naszym miejscem jest frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów i będę wnioskował na najbliższym zarządzie krajowym Porozumienia, żebyśmy formalnie taki wniosek przyjęli, o przystąpienie do sojuszu Europejskich Konserwatystów i Reformatorów - zaznaczył.

"Po ostatnim transferze do Gowina kolejnym krokiem byłby Janusz Palikot"

Skomentował także ostatniej przejęcie Moniki Pawłowskiej z Lewicy do Porozumienia.

- Po ostatnim transferze pani Moniki Pawłowskiej - współorganizatorki strajku kobiet, zwolenniczki aborcji na życzenie, czy wręcz eutanazji - to kolejnym krokiem byłby Janusz Palikot - stwierdził.

d3u65v9

Bielan o wpisie Pawłowicz nt. transpłciowego dziecka. "To jest nauczka dla wszystkich"

Adam Bielan odniósł się także do sprawy Krystyny Pawłowicz, która opublikowała na Twitterze wpis dotyczący 10-letniego transpłciowego dziecka, uczęszczającego do szkoły w Podkowie Leśnej. Zapytany to, czy powinna ustąpić z funkcji sędzi Trybunału Konstytucyjnego, odpowiedział:

- Myślę, że - i to nie dotyczy tylko pani profesor - generalnie osoby publiczne powinny zastanowić się nad rodzajem swojej obecności w mediach społecznościowych - zaczął Bielan. Jak dodał, Pawłowicz "przeprosiła za ten wpis".

- Można powiedzieć, że mleko się rozlało. To jest nauczka dla nas wszystkich korzystających z Twittera, Facebooka: zanim coś opublikujemy, szczególnie jak pełnimy ważne funkcje państwowe, żeby dewa razy się zastanowić - kontynuował.

- Uważam, że sędziowie TK nie muszą komunikować swoich poglądów w różnych sprawach, które budzą emocje w Polsce. Tutaj powściągliwość w korzystaniu w szczególności z mediów społecznościowych jest jak najbardziej wskazana - ocenił Adam Bielan.

Fundusz odbudowy. Michał Woś informuje: projekt zdjęty z porządku obrad

Źródło: Radio ZET

d3u65v9

Przeczytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3u65v9

Podziel się opinią

Share
d3u65v9
d3u65v9
Więcej tematów