Trwa ładowanie...

Biden oskarża koncerny. Chodzi o ceny paliw

Prezydent USA Joe Biden zażądał w środę od koncernów naftowych wyjaśnienia, dlaczego nie zwiększają podaży paliw na rynku i oskarżył je o uzyskiwanie dodatkowych i nieusprawiedliwionych gigantycznych dochodów.

Biden rzuca oskarżenia. Chodzi o ceny paliw  Biden rzuca oskarżenia. Chodzi o ceny paliw Źródło: PAP, fot: JIM LO SCALZO
d4djc2c
d4djc2c

W liście skierowanym do dyrektorów Marathon Petroleum Corp., Valero Energy Corp. i Exxon Mobil Corp. prezydent wysunął zarzut, iż celowo zmniejszają one ilość przerabianej ropy naftowej aby utrzymywać ceny paliw na wysokim poziomie.

Ceny paliwa w USA wzrastają szybciej niż ceny rop

Jak poinformował Reutera urzędnik Białego Domu, który zastrzegł sobie anonimowość, list trafił również do dyrektorów Philips 66, Chevron Corp., British Petroleum (BP) i Shell.

"W czasie wojny zyski rafinerii, znacznie wyższe od normalnych, przekładają się bezpośrednio na amerykańskie rodziny, co jest nie do przyjęcia" - napisał Biden w liście, do którego dotarł Reuter. Prezydent zwrócił uwagę, że niski poziom rafinacji ropy powoduje, że ceny paliwa w USA wzrastają szybciej niż ceny ropy.

d4djc2c

Cena baryłki ropy przekroczyła już 100 dolarów

Zdaniem Bidena bierna postawa przemysłu rafineryjnego utrudnia starania rządu mające na celu zrównoważenie braku rosyjskiej ropy na rynku, jak np. uruchomienia strategicznych rezerw ropy czy dodawania do benzyn większej ilości etanolu.

Reuter zwraca uwagę, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę koncerny naftowe osiągają rekordowe zyski a cena baryłki ropy, przekroczyła już 100 dolarów. Mimo rekordowych cen popyt na paliwo pozostaje wysoki.

Rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre powiedziała, że koncerny naftowe mają "patriotyczny obowiązek" zwiększenia dostaw i obniżenia cen.

Ceny paliwa rosną w Europie i Polsce. Wicepremier: drugie półrocze może być trudniejsze

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4djc2c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d4djc2c
Więcej tematów