Trwa ładowanie...

Biden o Omikronie. "Obiecałem, że będę szczery"

Nowy wariant koronawirusa Omikron pojawił się już w wielu państwach świata. Teraz głos w sprawie nowej mutacji zabrał prezydent USA Joe Biden. - Omikron jest powodem do niepokoju, a nie do paniki - zaznaczył polityk.

Share
Omikron w USA. Joe Biden zabrał głos na temat koronawrusa. Omikron w USA. Joe Biden zabrał głos na temat koronawrusa. Źródło: East News, fot: AP
d2szgp7

- Obiecałem wam, że zawsze będę z wami szczery, dlatego dziś będę mówił chwilę o nowym wariancie koronawirusa. W dniu, w którym określono Omikron jako zagrożenie, zgodnie z zaleceniami, podjąłem decyzję o wstrzymaniu lotów z kilku państw Afryki - powiedział prezydent USA.

Omikron. USA wstrzymało loty. Biden ostrzega

Biden podkreślił przy tym, że "prędzej czy później, przypadki Omikronu się pojawią". - Wstrzymanie lotów zahamuje rozwój epidemii, ale jej całkowicie nie zapobiegnie - tłumaczył prezydent USA.

Jak zaznaczył Joe Biden, najlepszą metodą, która ma zapewnić ochronę przed koronawirusem, jest pełne zaszczepienie przeciwko wirusowi. - Zróbcie to teraz, nie czekajcie. To jest darmowe i chroni was przed ciężkim zakażeniem - apelował prezydent USA.

Kolejna odsłona afery wokół Łukasza Mejzy. Poseł KO wzburzony

- Omikron jest powodem do niepokoju, a nie do paniki. Mamy najlepszą szczepionkę na świecie, najlepsze leki, najlepszych naukowców i każdego dnia uczymy się więcej i będziemy walczyć - podkreślił prezydent USA.

d2szgp7

Joe Biden zauważył też, że władze RPA szybko poinformowały świat o nowym wariancie koronawirusa. Jak zaznaczył, "tego rodzaju przejrzystość należy wspierać i oklaskiwać, ponieważ zwiększa naszą zdolność do szybkiego reagowania".

Omikron przechytrzy szczepionki? Joe Biden zapowiada działanie

Prezydent USA podkreślił również, że w przypadku, w którym okazałoby się, że szczepionki przeciwko koronawirusowi nie działają na wariant Omikron, rząd podejmie wszelkie działania, by zaktualizować bazę preparatów.

- Mój zespół już współpracuje z urzędnikami w firmach Pfizer, Moderna oraz Johnson & Johnson w celu opracowania planów awaryjnych dotyczących szczepionek lub dawek przypominających, jeśli zajdzie taka potrzeba - zaznaczył Joe Biden.

Prezydent USA był też pytany o wprowadzenie ewentualnego lockdownu, jako bariery, która ma spowolnić rozprzestrzenianie się wariantu Omikron. Jak zaznaczył Biden, taka możliwość nie jest na ten moment przewidywana.

d2szgp7

Omikron na świecie. Koronawirus w Europie

Informacje o nowym wariancie koronawirusa Omikronie pojawiły się w środę 24 listopada. Pierwsze przypadki tej mutacji stwierdzone zostały w Afryce.

Od tego czasu wiadomo, że Omikron pojawił się już także w kilku krajach Europy. Koronawirusa dotarł tam głównie drogę lotniczą, od osób, które podróżowały m.in. z RPA. Nowy wariant został już oficjalnie potwierdzony w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Czechach, Danii, Belgii, Hiszpanii i we Włoszech.

Omikron w Europie. Nowe obostrzenia w Polsce

Wiele państw Europy zdecydowało już o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń oraz wstrzymaniu części lotów, do niektórych państw Afryki. W poniedziałek 29 listopada taka decyzja zapadła także w Polsce.

- W związku z pojawieniem się nowej mutacji, z jej potencjalnym wpływem na przebieg procesów pandemicznych, przygotowaliśmy "pakiet alertowy obostrzeń" - zapowiedział Adam Niedzielski.

d2szgp7

Nowe obostrzenia w Polsce będą dotyczyły m.in. zgromadzeń, ale dotkną także podróżujących. Loty do niektórych państw Afryki zostaną całkowicie wstrzymane, a osoby, które będą z nich wracać do kraju, będą zmuszone do odbycia 14-dniowej kwarantanny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2szgp7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2szgp7
d2szgp7
Więcej tematów