Białoruskie wojska w pobliżu Polski. Mińsk o ćwiczeniach
Białoruska armia rozpoczęła ćwiczenia w obwodzie grodzieńskim - poinformował resort obrony w Mińsku. Ćwiczenia będą odbywać się na poligonie znajdującym się nieopodal granicy z Polską.
Jak podał resort obrony Białorusi w komunikacie, w poniedziałek rozpoczęły się ćwiczenia 6. Oddzielnej Gwardyjskiej Brygady Zmechanizowanej. "Ćwiczenia odbędą się na poligonie hożskim i terenach obwodu grodzieńskiego" - napisano. Poligon znajduje się kilka kilometrów od granicy z Polską oraz Litwą.
Jak podkreślono, podczas ćwiczeń zostaną opracowane kwestia "kierowania jednostkami podczas prowadzenia działań wojennych". Manewry mają także garściami czerpać z "doświadczeń specjalnej operacji wojskowej" - jak Moskwa i Mińsk nazywają inwazję na Ukrainę. Chodzi m.in. o wykorzystywanie dronów i kwestię ewakuacji rannych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Skutki zamknięcia granicy z Białorusią. "To brama na wiele krajów"
Prowokacje Mińska
Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę armia białoruska regularnie prowadzi ćwiczenia wojskowe. Reżim Aleksandra Łukaszenki wspiera rosyjską agresję i nasila propagandę przeciwko Polsce, Ukrainie i państwom bałtyckim.
Po buncie Jewgienija Prigożyna na Białoruś przyjechali najemnicy z grupy Wagnera, którzy pomagają w szkoleniu białoruskiej armii. Ćwiczenia odbywały się np. na poligonie pod Brześciem, zaledwie kilka kilometrów od polskiej granicy.
W ubiegłym tygodniu doszło także do prowokacji, gdy dwa białoruskie śmigłowce wleciały w polską przestrzeń powietrzną i kilka minut latały nad Białowieżą. Według nieoficjalnych ustaleń maszyny należały do ochrony Alaksandra Łukaszenki. Dyktator w tym czasie przebywał w prezydenckiej rezydencji, również obok polskiej granicy.
Obecność wagnerowców na Białorusi oraz liczne prowokacje ze strony reżimu niepokoją Warszawę. Już wysłano tam dodatkowe siły. W poniedziałek wiceszef MSWiA Maciej Wąsik poinformował, że komendant główny straży granicznej zawnioskował o wysłanie kolejnych tysiąca żołnierzy na granicę polsko-białoruską.
Czytaj więcej:
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski