ŚwiatBiałoruska armia przeprowadzi inspekcje w polskim wojsku

Białoruska armia przeprowadzi inspekcje w polskim wojsku

- Grupa kontrolna z Białorusi odwiedzi Polskę w dniach 23-26 kwietnia, zgodnie z traktatem o siłach konwencjonalnych w Europie - informuje Belta. Białoruska agencja telegraficzna powołuje się na źródła zbliżone do białoruskiego ministerstwa obrony.

Białoruska armia przeprowadzi inspekcje w polskim wojsku
Źródło zdjęć: © East News | Sergei Grits
Piotr Białczyk

Inspekcją mają być objęte dwie jednostki wojskowe, które na mocy zapisu podlegają kontroli. Jednak ministerstwo nie precyzuje o który wydział konkretnie chodzi.

Celem kontroli ma być sprawdzenie, czy liczba uzbrojenia i sprzętu w tych miejscach odpowiada informacjom przedstawionym przez państwo polskie. Podpisany przez Polskę dokument nakłada odpowiednie limity dotyczące wielkości wojska.

Na początku marca prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka podczas spotkania z dziennikarzami mówił o polskim uzbrojeniu. - Polska do 2026 r. wyda na obronę 50 mld dol. I wszyscy milczą - powiedział polityk.

- A jeśli jutro ktoś napisze, że Rosja zamierza umieścić na zachód od Moskwy dodatkowy pułk, byłby krzyk na cały świat. Więc wprowadźmy jeden standard reagowania na takie fakty - dodał Łukaszenko.

Traktat o siłach konwencjonalnych

Porozumienie pochodzi jeszcze z początku lat 90. Wtedy dokument podpisały państwa NATO z państwami byłego Układu Warszawskiego. Jego głównym celem był zobowiązanie sygnatariuszy do "proporcjonalnej redukcji" sił konwencjonalnych w Europie. Ustalono także górne limity na konkretne rodzaje sił zbrojnych m.in. czołgi, samoloty czy śmigłowce bojowe.

Zobacz także: Strajk nauczycieli. Michał Kamiński staje w obronie Agaty Kornhauser-Dudy

Po upadku Związku Radzieckiego oraz rozwiązaniu Układu Warszawskiego pojawiła się potrzeba unowocześnienia traktatu. Podczas konferencji OBWE w Stambule w 1999 roku podpisano Umowę o dostosowaniu Traktatu. Dokument przestał być traktowany jako porozumienie między dwoma zwaśnionymi blokami, a raczej jako pokojowe zobowiązanie poszczególnych państw.

Rosja podczas negocjacji zapewniła sobie pewne odstępstwa - ograniczenie w uzbrojeniu nie dotyczło sterfy okręgu pskowskiego oraz w obwodzie kaliningradzkim. Przeciwko takim założeniom zaprotestowały państwa bałtyckie, które wycofały się z podpisu.

Niedługo po konferencji, Rosja złamała zapisy traktatu, wprowadzając dodatkowe uzbrojenie na północnym Kaukazie, do Naddniestrza oraz w strefę konfliktu gruzińskiego.

Zmodyfikowany dokument ma wejść w życie po podpisaniu go przez wszystkie państwa. Dotychczas zrobiła to Rosja, Ukraina, Kazachstan oraz Białoruś.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: belta.by

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (136)