WP

Duda zaprosił Łukaszenkę do Polski. Putina pominął

Prezydent Andrzej Duda wysłał do Aleksandra Łukaszenki zaproszenie na uroczystości poświęcone 80. rocznicy rozpoczęcia II wojny światowej. Podobne zaproszenia Pałac Prezydencki wysłał przywódcom pozostałych państw członkowskich Partnerstwa Wschodniego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Aleksandr Łukaszenka otrzymał zaproszenie w przeciwieństwie do Władimira Putina
Aleksandr Łukaszenka otrzymał zaproszenie w przeciwieństwie do Władimira Putina (East News)
WP

Jeśli prezydent Białorusi skorzysta z zaproszenia Andrzeja Dudy, będzie to jego pierwsza wizyta w Polsce jako głowy państwa. Od 1998 do 2016 roku Łukaszenka nie miał prawa odwiedzać krajów europejskich jako urzędnik z powodu ograniczeń wizowych UE nałożonych na białoruskich polityków z powodu oskarżeń o systematyczne naruszenia praw człowieka i procedur demokratycznych. Prezydent Białorusi podróżował na zachód jedynie jako osoba prywatna, np. na wakacje.

Jak podawaliśmy w poniedziałek, zaproszenia na uroczystości upamiętniające 80. rocznicę wybuchu II wojny światowejnie otrzymał prezydent Rosji Władimir Putin. Strona polska wciąż czeka na potwierdzenie udziału białoruskiej delegacji oraz informację o jej ewentualnym składzie.

WP

Rzecznik prezydenta Dudy Błażej Spychalski podkreślał, że "klucz zaproszeń na obchody rocznicy nie był historyczny ale współczesny". Oprócz Białorusi i pozostałych krajów Partnerstwa Wschodniego, zaproszenia rozesłano również do członków Unii Europejskiej oraz NATO.

Źródło: rp.pl

Zobacz także: Bon-moty Morawieckiego. Ryszard Czarnecki tłumaczy

WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
WP
WP