PolskaBiałorusini z podrabianymi kartami

Białorusini z podrabianymi kartami

Białostocka policja zatrzymała dwóch
Białorusinów, którzy wypłacali z bankomatów należących do różnych
banków pieniądze, korzystając z podrabianych kart bankomatowych.

Prawdopodobnie działali w ten sposób już od dłuższego czasu, wpadli na gorącym uczynku w czasie kolejnego pobierania pieniędzy. W niedzielę obaj zostali aresztowani na trzy miesiące - poinformował Kamil Tomaszczuk z zespołu prasowego podlaskiej policji.

Cudzoziemców zatrzymano w piątek wieczorem, dzięki współpracy z jednym z poszkodowanych banków, z którego od listopada 2005 roku pobierane były pieniądze za pomocą podrabianych kart bankomatowych, wzorowanych na kartach amerykańskich.

Najwięcej takich transakcji odnotowano w lutym. W tym czasie obaj Białorusini, w wieku 24 i 28 lat, po kilka razy w tygodniu przekraczali granicę i przyjeżdżali do Białegostoku.

Działali po zmroku, gdy przy bankomatach był mniejszy ruch. Wypłacanie przez nich pieniędzy rejestrowały kamery przy bankomatach. Niekiedy przestępcom nie udawało się wypłacić pieniędzy, bo karty były wciągane przez urządzenia i blokowały się.

Przestępcy działali na dużą skalę. Gdy ich zatrzymano, mieli przy sobie 27 podrobionych kart bankomatowych wraz z numerami PIN spisanymi na oddzielnych kartkach (policja jeszcze ustala, do kogo należały konta). Znaleziono też u nich 15,5 tys. złotych pobranych w piątkowy wieczór.

Śledztwo w tej sprawie ma wyjaśnić m.in. skąd Białorusini mieli karty i w jaki sposób były podrabiane, a także ile pieniędzy mogli stracić w ten sposób klienci banków - właściciele kart.

Nie wykluczamy, że przestępcy w podobny sposób działali na terenie całego kraju, co też będziemy sprawdzać - dodał Tomaszczuk. Wszystkie osoby, które padły ofiarą takiego przestępstwa policja prosi o kontakt z wydziałem do walki z przestępczością gospodarczą komendy wojewódzkiej policji w Białymstoku, tel. 085-67-73-110 lub 997.

Za podrabianie lub przerabianie środków płatniczych kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności na czas nie krótszy, niż pięć lat.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)