Trwa ładowanie...

Białoruś. Protest kobiet w Mińsku. Masowe zatrzymania

"Próba przed inauguracją Swietlany Cichanouskiej" - pod tym hasłem w stolicy Białorusi odbył się dziś siódmy kobiecy marsz. Chwilę po jego rozpoczęciu doszło do pierwszych zatrzymań. Nawet sto osób mogło trafić na komisariat.
Share
Białoruś. Protest w Mińsku
Białoruś. Protest w MińskuŹródło: PAP
d375z3c

Jak podaje Belsat, godzinę przed rozpoczęciem demonstracji zmieniono miejsce jej początku z placu Zwycięstwa na rynek na Komarowce. W marszu brały udział tysiące kobiet. Skandowały m.in. "To jest nasze miasto!".

Zaraz po rozpoczęciu demonstracji doszło do pierwszych zatrzymań. Radio Swaboda podaje, że na komisariat trafiło około stu osób.

Wśród zatrzymanych była legenda białoruskich protestów 73-letnia Nina Bahinska. Została jednak później wypuszczona. Zatrzymana została też m.in. dziennikarka Bielsatu.

Jak relacjonował na Twitterze dziennikarz Franak Viacorka, marsz nieustannie zmieniał trasę, policja próbowała przeszkodzić demonstrantkom, a co jakiś czas atakowała kolumnę. "Kobiety dzielnie stawiają opór" - dodał.

Wcześniej w sobotę do zatrzymań doszło w Parku Przyjaźni Narodów. Odbywał się tam obywatelski Bieg Ludzi Wolnych. Zatrzymano co najmniej dwie osoby.

Protesty na Białorusi trwają od 9 sierpnia, gdy ogłoszono wyniki wyborów prezydenckich, w których zwyciężył rządzący od 1994 r. Aleksander Łukaszenko z wynikiem 80,1 proc.

Źródło: Belsat, Radio Swaboda

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d375z3c

Podziel się opinią

Share
d375z3c
d375z3c
Więcej tematów