Trwa ładowanie...

Białoruś. Powstał "list do przyjaciół". Pod nim podpisani m.in. Tokarczuk, Frasyniuk, Bodnar

Polska solidarna z Białorusią. Powstał "list do przyjaciół" podpisany m.in. przez Olgę Tokarczuk, Tomasza Grodzkiego, Adama Bodnara oraz Władysława Frasyniuka.
Share
Bialoruś. Powstał "list do przyjaciół"
Bialoruś. Powstał "list do przyjaciół"Źródło: PAP, Fot: PAP/Adam Warżawa, Adam War¿awa
d5prd6x

Od kilku tygodni na Białorusi trwają protesty po wyborach prezydenckich. Według władz miał wygrać je Aleksander Łukaszenka, który kieruje państwem od ponad 20 lat. Jednak pojawiają się głosy, że wybory były sfałszowane

Słowa wsparcia dla protestujących płyną również z zagranicy. Premier Mateusz Morawiecki wygłosił przemówienie w Gdańsku przy okazji 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. - Bracia Białorusini, teraz wy przeżywacie swój 'Sierpień', swój zryw solidarności. Jesteśmy z wami my, jest z wami polska 'Solidarność' - powiedział w języku białoruskim premier.

Białoruś - Polska. Jest "List do Przyjaciół"

Powstał również "List do Przyjaciół. Do Białorusinek i Białorusinów". Zostanie odczytany wieczorem przy bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej, przy okazji obchodów rocznicy Sierpnia'80. Wydarzenie zostało przygotowane z inicjatywy prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz Europejskiego Centrum Solidarności.

d5prd6x

Treść listu opublikowała "Gazeta Wyborcza". Autorzy pisma "przesyłają wam wyrazy solidarności w dniu naszego święta, gdy w Gdańsku po długotrwałym strajku zrodził się polski ruch 'Solidarności", który przyniósł wolność krajom zniewolonym przez sowiecką dyktaturę".

"Lecz wolność nie jest dana raz na zawsze. Z naszych doświadczeń wiemy, że jest ona zagrożona przez dążenia ludzi, którzy, nie zważając na dobro kraju i narodu, chcą mieć władzę niekontrolowaną i absolutną. W waszym kraju zapanowała ponura przemoc. I teraz, gdy wytrwale demonstrujecie swą wolę życia w wolnym kraju, chcemy powtórzyć słowa, które zjazd 'Solidarności' wystosował do narodów innych zniewolonych krajów. Wierzymy, że już niedługo będziemy mogli się spotkać - ludzie wolni z ludźmi wolnymi" - czytamy w liście.

Sygnatariusze żądają m.in. "zwolnienia więźniów politycznych, zaprzestania przemocy, bicia i prześladowań" oraz przeprowadzenia "wolnych wyborów pod kontrolą międzynarodową".

List podpisali m.in. Olga Tokarczuk, Tomasz Grodzki, Adam Bodnar, Henryka Krzywonos-Strycharska, Władysław Frasyniuk, Aleksandra Dulkiewicz, Małgorzata Kidawa-Błońska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d5prd6x

Podziel się opinią

Share
d5prd6x
d5prd6x
Więcej tematów