Trwa ładowanie...
d2avl0c

Białoruś. Polski dziennikarz znalazł łuskę z napisem "Made in Poland". Jest reakcja resortów

Białoruś. Polski dziennikarz Sławomir Sierakowski znalazł łuskę z napisem "Made in Poland". Skąd polska amunicja znalazła się w kraju, na którym jest nałożone embargo UE ws. broni? Wirtualna Polska poprosiła o komentarz poszczególne ministerstwa.
Share
Białoruś. Łuska z napisem "Made in Poland". Polskie resorty reagują
Białoruś. Łuska z napisem "Made in Poland". Polskie resorty reagująŹródło: PAP
d2avl0c

Na ulicach największych miast Białorusi trwają protesty po wyborach prezydenckich. Dochodzi do starć z policją, które są tłumione m.in. za pomocą gumowych kul. Polski dziennikarz Sławomir Sierakowski pokazał zdjęcie łuski po jednej z nich. Widoczny jest napis "Made in Poland".

Warto zaznaczyć, że na początku 2020 roku kraje Unii Europejskiej zdecydowały przedłużyć o rok (do 28 lutego 2021 roku - przyp. red.) embargo na dostawy na Białoruś broni i sprzętu, który mógłby być wykorzystany do stosowania represji. Embargo obowiązuje od 2011 roku. Nie wiadomo, kiedy naboje, o których mówi Sierakowski, zostały zakupione.

Białoruś i łuska z napisem "Made in Poland". Jest głos z rządu

Wirtualna Polska poprosiła następujące resorty o komentarz w tej sprawie: Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

d2avl0c

MSZ poinformowało nas, że resort "od czasu wejścia w życie sankcji dot. Białorusi nie opiniował pozytywnie wniosków o wywóz jakiejkolwiek amunicji na Białoruś".

Zobacz wideo: "Białoruś w Polsce może się powtórzyć". Szymon Hołownia podaje jedno "ale"

"Polska przestrzega wszystkich obowiązujących sankcji, w tym tych dot. Białorusi i według wiedzy Ministerstwa Spraw Zagranicznych, ani w Ministerstwie Rozwoju ani w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji nie zostało wydane żadne zezwolenie na obrót amunicją, która miałaby trafić na Białoruś".

d2avl0c

Podkreślono również, że zgodnie z unijnymi przepisami, "polskie podmioty (osoby fizyczne i prawne) nie mogą dokonywać sprzedaży oraz wywozu uzbrojenia, a także towarów służących do represji wewnętrznych".

Z kolei MON poinformował WP w krótkiej wiadomości, że resort "nie sprzedawał ani uzbrojenia, ani amunicji na Białoruś". Czekamy na resztę odpowiedzi.

Pierwsze głos w tej sprawie zabrało we wtorek Ministerstwo Rozwoju, publikując krótki wpis na Twitterze. "Informujemy, że wszystkie obowiązujące sankcje dot. eksportu towarów na Białoruś są przestrzegane. Polski rząd nie udzielił zgody na eksport amunicji" - podał resort.

Białoruś. Znalezisko polskiego dziennikarza. Trop prowadzi do Pionek

Jak powiedział Sierakowski w rozmowie z portalem WP Tech, na jednym boku łuski widnieje napis ONS 2000 - 70, na drugim Made in Polska, a na kryzie FAM 12 Pionki.

d2avl0c

Te oznaczenia wskazują na to, że są to naboje ostrzegawcze, ślepe. Ich zadaniem jest wytwarzanie huku, nie mają pocisku. Natomiast skrót FAM 12 Pionki nawiązuje do Fabryki Amunicji Myśliwskiej w miejscowości Pionki (12 to kaliber broni - przyp. red.).

Białoruś. Gwałtowne protesty i brutalna akcja policji

Na Białorusi trwają protesty po wyborach prezydenckich, które wygrał Aleksander Łukaszenka. Pojawiają się zarzuty, że głosowanie zostało sfałszowane. Jego rywalka - Swiatłana Cichanouska - obecnie przebywa na Litwie razem ze swoimi dziećmi. Wszystko wskazuje na to, że została zmuszona do wyjazdu.

Manifestacje są brutalnie tłumione przez białoruskie służby. W starciach z milicją zginął jeden z protestujących. Wśród zatrzymanych są również Polacy. Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki domaga się zwołania pilnego szczytu Unii Europejskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2avl0c

Podziel się opinią

Share
d2avl0c
d2avl0c
Więcej tematów