Trwa ładowanie...

Białoruś. Komorowski: nie sądziłem, że Polska upadnie tak nisko

Zmuszenie do awaryjnego lądowania samolotu Ryanair w Mińsku wywołuje kolejne komentarze. - To nowe zjawisko, które zahacza o piractwo powietrzne - ocenił w porannym wywiadzie Bronisław Komorowski. Były prezydent dodał, że jednocześnie "Białoruś pozwala sobie na lekceważenie Polski".

Share
Białoruś. Były prezydent Bronisław Komorowski oczekuje sankcji ze strony UE i USA
Białoruś. Były prezydent Bronisław Komorowski oczekuje sankcji ze strony UE i USAŹródło: East News, fot: Lukasz Szelemej
d4naa9m

Samolot linii Ryanair lecący z Aten do Wilna został zmuszony do awaryjnego lądowania w Mińsku w niedzielne popołudnie. Powodem miało być zagrożenie bombowe. Przed wymuszonym lądowaniem samolot był eskortowany przez myśliwiec MiG-29. Na pokładzie rejsowego lotu znajdował się m.in. Raman Pratasiewicz (znany białoruski opozycjonista), który został zatrzymany po lądowaniu. Dopiero po kilkudziesięciu minutach lot FR4978 został wznowiony, samolot Ryainair późnym wieczorem wylądował w Wilnie.

W rozmowie z Radiem ZET Bronisław Komorowski ocenił, że niedzielny incydent to "nowe zjawisko, które zahacza o piractwo powietrzne". - Jako Polska doczekaliśmy że na zasadzie 'na pochyłe drzewo wszystkie kozy skaczą' nawet Białoruś pozwala sobie na spektakularne lekceważenie naszego kraju (...). Ja nie sądziłem, że tak nisko upadniemy, że wszyscy będą mogli po nas bezkarnie skakać - mówił były prezydent.

Komorowski ocenia, że należy oczekiwać ostrej reakcji, w tym sankcji, ze strony Unii Europejskiej oraz Stanów Zjednoczonych. - Nie wiem, co pan premier Morawiecki zaproponował Unii jako wspólna reakcja. Mam nadzieję, że oprócz sankcji personalnych, np. ograniczenie swobody poruszania się linii lotniczych białoruskich w przestrzeni europejskiej - dodał polityk. dodaje. Jego zdaniem kolejny raz okazuje się, że w tego rodzaju trudnych i kryzysowych sytuacjach, fakt przynależności do struktur świata zachodniego - UE, NATO - może być czynnikiem rozstrzygającym o naszym bezpieczeństwie.

Sankcje uderzą w Białoruś. Wiceszef MSZ zapowiada działania

Jak na ostatnie doniesienia z Białorusi zareaguje Polska? - Kierujemy działania o charakterze sankcyjnym w stosunku do reżimu białoruskiego, ale też działania wspierające białoruskie społeczeństwo obywatelskie - poinformował w programie "Tłit" wiceminister spraw zagranicznych. - Żądamy od władz Białorusi natychmiastowego zwolnienia zatrzymanego Ramana Protasiewicza, a także polskich działaczy, którzy są bezprawnie przetrzymywani w więzieniu - dodał Paweł Jabłoński.

d4naa9m

Kłopoty PO. "Chyba nie odzyska pozycji lidera opozycji"

Podczas wywiadu w Radiu ZET pojawiły się także tematy krajowe - w tym m.in. kryzys wewnątrz Platformy Obywatelskiej. - Platforma Obywatelska jest w trudnej sytuacji. Chyba nie odzyska pozycji lidera opozycji demokratycznej w Polsce, ale może dalej odgrywać istotną rolę, jako element układanki opozycyjnej - ocenił Bronisław Komorowski, który przez wiele lat był związany z partią.

- Niestety, powiem z pewną goryczą, że minął czas, kiedy PO mogła odzyskać równowagę ideową w sposób bezpieczny, czyli odbudowując dawne skrzydło konserwatywne - dodał były prezydent.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4naa9m

Podziel się opinią

Share
d4naa9m
d4naa9m
Więcej tematów