Białoruś: dziesięć lat diecezji grodzieńskiej
Dziesięć lat temu na Białorusi została erygowana diecezja grodzieńska. Uroczystości jubileuszowe z tej okazji odbyły się 5 maja w katedrze w Grodnie.
Na Białorusi, w wyniku sowieckich represji, przestały istnieć 3 wielkie diecezje ze stolicami biskupimi w Mohylewie, Mińsku i Pińsku. 15 kwietnia 1783r. powstała archidiecezja mohylewska, która była w ciągu ponad 150 lat centrum życia religijnego na Wschodzie, a w 1923r. przestała istnieć. Podobną historię ma mińska diecezja, stworzona 9 sierpnia 1798r. W 1921r. jej ostatni biskup, Sługa Boży Zygmunt Łoziński, był wysłany z diecezji. Założona 28 października 1925r. diecezja pińska oficjalnie utraciła swoje struktury w 1945r. Dziesięć lat temu diecezje zostały odnowione w nowych granicach. 13 października 1999r. została założona diecezja witebska, która obejmuje terytorium północnej Białorusi.
- Jeszcze 15 lat temu biskupa można było zobaczyć tylko na obrazku - powiedział ks. bp Antoni Dziemianko. - Przez kurtynę nie mógł tutaj się przedostać żaden biskup. Kandydat do kapłaństwa musiał wyjeżdżać, aby otrzymać święcenia kapłańskie. Obecnie mamy inną sytuację. Z naszego Kościoła grodzieńskiego mamy ks. abpa Tadeusza Kondrusiewicza, który kieruje sąsiednim Kościołem Rosji. Mamy biskupa ordynariusza Aleksandra, który sprawuje swoje obowiązki już od 10 lat. Mamy metropolitę kardynała, a także nuncjusza apostolskiego.
Nuncjusz Apostolski, abp Dominik Hruszowski zaznaczył, że historia Kościoła katolickiego na terytorium Białorusi zaczęła się wiele stuleci temu, a przez ostatnie 10 lat Kościół wzbogacił się o kapłanów, przed którymi stoi nadal trudne zadanie, wymagające wielkiej pracy.
Jegor Popow, kierownik Działu ds. Religii Grodzieńskiego Obwodowego Komitetu Wykonawczego złożył pozdrowienia od władz obwodowych: - Przez 10 lat liczba parafii diecezji grodzieńskiej zwiększyła się i konfesja katolicka stała się jedną z największych w obwodzie. Kierownictwo diecezji i władze obwodowe łączą życzliwe stosunki. Znaczący wkład wnosi Kościół katolicki w dzieło duchowego i moralnego wychowania naszych obywateli. Zjednoczenie wysiłków państwa i Kościoła katolickiego w rozwiązywaniu istniejących problemów w społeczeństwie sprzyja rozkwitowi naszej ojczyzny.
Podczas uroczystości wierni złożyli dary: winogrona i chleb, różaniec od dzieci, stułę kapłańską i kwiaty.