PolskaBez paszportu covidowego ani rusz! Obostrzenia na wakacje nawet w Czechach

Bez paszportu covidowego ani rusz! Obostrzenia na wakacje nawet w Czechach

Czechy dały przykład tego, co wkrótce może być normą dla reszty państw. A to nie jedyne państwo. Jakie obostrzenia na wakacje zarządziły: Hiszpania, Bułgaria, Chorwacja, Turcja, Egipt, czy też Grecja? Jedno jest pewne: bez paszportu covidowego ani rusz.

Bez paszportu covidowego ani rusz! Obostrzenia na wakacje nawet w Czechach
Bez paszportu covidowego ani rusz! Obostrzenia na wakacje nawet w Czechach
Źródło zdjęć: © Pixabay

Wakacje rozpoczęte. Od zakończenia roku szkolnego minął już tydzień i coraz więcej rodzin planuje swoje wakacyjne wyjazdy, a nawet już teraz okupuje zagraniczne kurorty.

Delta przywraca obostrzenia na wakacje. Wytrychem paszport covidowy

Jednak z powodu epidemii koronawirusa, a zwłaszcza szerzącego się wariantu Delta, który zaczyna wypierać wcześniejszą mutację brytyjską, w wielu krajach obowiązują obostrzenia na wakacje.

Co może pozwolić nam w ich ominięciu? Wytrychem, który obowiązuje w Europie od 1 lipca, jest paszport covidowy. Obligatoryjne posiadanie go wprowadzają także Czechy.

Paszport covidowy. Jest decyzja. Prof. Szuster-Ciesielska wytknęła słabe punkty

Czechy i nie tylko. Paszport covidowy a obostrzenia na wakacje

Aby wjechać do Czech, z obawy przed szerzeniem się wariantu Delta koronawirusa, od 9 lipca będziemy musieli posiadać paszport covidowy poświadczający o pełnym zaszczepieniu (minimum 14 dni od przyjęcia drugiej dawki preparatów: Pfizer, Moderna i Astra Zeneca, lub jedynej dawki szczepionki J&J - red.).

Czechy nie są wyjątkiem. Obostrzenia na wakacje obowiązują też w innych krajach. Tak jest m.in. w Hiszpanii, Albanii, Grecji, Chorwacji, Bułgarii, Turcji, a także Tunezji i Egipcie.

Poniżej przedstawimy regulacje na wakacje, jakie obowiązują w poszczególnych krajach UE, a także popularnych kurortach poza Europą, a także zaznaczymy, które z restrykcji pomoże ominąć nam paszport covidowy.

Albania i Grecja. Jakie obostrzenia na wakacje?

Albania - mimo zagrożenia Deltą - zaskakuje swoją otwartością. Obostrzenia na wakacje, jeżeli chodzi o wjazd na teren kraju dla mieszkańców Polski, nie są zbyt rygorystyczne. Konieczne jest posiadanie formularza zdrowotnego przy wjeździe do Albanii, jednak na miejscu nie obowiązuje nas żadna kwarantanna. Nie trzeba też przedstawiać wyniku testu na koronawirusa.

Problem, jeżeli chodzi o wjazd do Albanii, mogą mieć turyści, którzy lecą z przesiadką na greckiej wyspie Korfu. W czasie pobytu w Grecji lub podczas międzylądowania przyda nam się paszport covidowy - a w przypadku jego braku: ujemny wynik testu PCR (nie starszy niż 48h przed wylotem - red.) lub zaświadczenie o przebytym zakażeniu (ważne od 2 do 9 miesięcy od zwalczenia choroby red.). Wspomniane obostrzenia na wakacje przy wjeździe do Grecji nie obowiązują dzieci do 12. roku życia.

Ale już w czasie powrotu do Polski - zarówno z Albanii jak i z Grecji - przyda nam się paszport covidowy.

W przypadku Grecji z 10-dniowej kwarantanny zwalnia nas posiadanie "paszportu" oraz ujemny test PCR (wykonany nie dalej niż na 48h przed powrotem do kraju- red.). Z tego obowiązku zwolnione są także dzieci poniżej 12. roku życia, które podróżują z zaszczepionymi lub posiadającymi ujemny wynik testu rodzicami.

Przy powrocie z Albanii - o ile nie posiadamy paszportu covidowego - kwarantannę skróci nam negatywny wyniku testu na koronawirusa, ale wykonany może być nie wcześniej niż na siedem dni po przekroczeniu granicy kraju.

Delta a Bułgaria. Obostrzenia na wakacje

Podobne obostrzenia na wakacje czekają na turystów z Polski, lecących do Bułgarii. Tam - w związku z zagrożeniem wariantem Delta koronawirusa - restrykcje obowiązują wszystkie osoby powyżej 12. roku życia.

Z tego obowiązku zwolnieni są jedynie ozdrowieńcy (od 15 do 180 dni od zakażenia covidem - red.), osoby posiadające paszport covidowy po pełnym cyklu szczepień, a także turyści poruszający się tranzytem przez Bułgarię - w przypadku, gdy można zagwarantować natychmiastowy wyjazd z Republiki.

Obostrzenia na wakacje w Bułgarii przewidują też wjazd tych turystów, którzy przedstawią negatywny wynik testu PCR na koronawirusa (do 72h przed wylotem - red.) lub negatywny wynik testu antygenowego (do 48h przed wylotem - red.).

Przed kwarantanną po powrocie do Polski, tak jak w przypadku Grecji, chroni paszport covidowy lub negatywny wynik testu PCR (do 48h przed powrotem - red.). Zwolnione są też dzieci do 12. roku życia, które podróżują z zaszczepionymi rodzicami lub posiadającymi ujemne wyniki testu na obecność koronawirusa.

Egipt. Obostrzenia na wakacje a szczepienia

W miarę proste warunki wjazdu w związku z epidemią wariantu Delta koronawirusa obowiązują także w Egipcie.

Tam zmiany poczyniono już 24 czerwca. Wcześniej każdy turysta w ramach obostrzeń na wakacje musiał przedstawić negatywny wynik testu na koronawirsa, który został przeprowadzony nie później niż na 72 godziny przed wylotem do Egiptu.

Ten wymóg obowiązuje dalej wszystkie osoby, które nie są w pełni zaszczepione przeciwko koronawirusowi. Zwolnione są z niego ci turyści, którzy przeszli pełny zakres szczepień, a także dzieci do 6. roku życia. W przypadku osób zaszczepionych konieczne jest okazanie dokumentu potwierdzającego przyjęcie dwóch dawek szczepionki (wyjątkiem preparat J&J - red.), który jest w wersji papierowej, cechuje się kodem QR, nie ma żadnych dopisków oraz jest w języku angielskim.

Tunezja ze ścisłym rygorem. Paszport covidowy tylko do 9 lipca

Na większy rygor bezpieczeństwa musimy nastawić się przy wylocie do Tunezji. Tam paszport covidowy działa tylko do 9 lipca. Po tym terminie w ramach obostrzeń na wakacje wszyscy turyści są zobowiązani do przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR na obecność koronawirusa (do 72h przed wylotem - red.).

Z obowiązku przedstawienia testu zwolnione są dzieci do 12. roku życia. Dodatkowo, jak informuje rząd Tunezji, na lotniskach można spotkać się z wyrywkową kontrolą testami antygenowymi, przeprowadzonymi na koszt rządu Tunezji.

By wylecieć do Tunezji, należy przygotować szereg dokumentów. To strategia państwa walce z wariantem Delta koronawirusa. Przed wyjazdem trzeba wydrukować:

  • formularz wjazdowy,
  • deklarację zdrowotną,
  • potwierdzenie zapoznania się z polityką COVID-19,
  • voucher hotelowy i bilet lotniczy.

Przy powrocie z Egiptu i Tunezji paszport covidowy chroni nas przed kwarantanną. Jeżeli nie jesteśmy zaszczepieni, tak jak w przypadku Albanii, konieczne jest przeprowadzenie testu PCR na obecność koronawirusa najwcześniej na siedem dni po powrocie do kraju.

Turcja a obostrzenia na wakacje. Paszport covidowy pomoże

Mniej restrykcyjne podejście do szczepień ma Turcja. Chociaż kraj ten również nie należy do struktur UE, respektuje on paszport covidowy, którego posiadacze są w pełni zaszczepieni. Dokument niweluje nam wszelkie obostrzenia przy wjeździe na wakacje w tym kraju. Z restrykcji przed wjazdem zwolnione są także dzieci do 6. roku życia oraz ozdrowieńcy.

Pozostałe osoby muszą przedstawić zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa. Zaświadczenie musi być wystawione w języku angielskim, przez certyfikowane laboratorium z listy Ministerstwa Zdrowia.

Powrót do kraju obowiązuje na tych samych zasadach co z Albanii, Egiptu oraz Tunezji. Z kwarantanny zwalnia nas pełne szczepienie i paszport covidowy - ta sama zasada działa w przypadku dzieci do 12. roku życia osób w pełni zaszczepionych. Turyści bez szczepień zobowiązani są do przeprowadzenia testu na obecność koronawirusa po minimum siedmiu dniach od powrotu do kraju.

Hiszpania i Chorwacja. Obostrzenia na wakacje a szczepienia

Zmiany w obostrzeniach na wakacje od 1 lipca obowiązują również w Chorwacji oraz Hiszpanii. Wcześniej Polacy nie musieli tam przedstawiać paszportów covidowych i negatywnych wyników szczepień.

Tak już jednak nie będzie, a wszystko z powodu szczerzącej się epidemii wariantu Delta koronawirusa. Teraz przy wjeździe do Chorwacji trzeba okazać paszport covidowy lub negatywny wynik testu PCR na obecność covidu (do 72h przed wyjazdem - red.).

Restrykcje nie obowiązują ozdrowieńców (do 6 miesięcy od zakażenia red.) oraz dzieci do 12. roku życia, które podróżują z zaszczepionymi lub posiadającymi zaświadczenie o negatywnym wyniku testu rodzicami.

Problem z wjazdem do Hiszpanii mogą mieć Polacy podróżujący z Wielkiej Brytanii. Chociaż nasz kraj nie należy do państw grupy ryzyka, polscy obywatele lecący z Wysp muszą przygotować się na przedstawienie paszportu covidowego, zaświadczenia o byciu ozdrowieńcem (od 11 do 180 dni od zakażenia - red.) lub negatywnego wyniku testu PCR (do 48h przed wylotem - red.).

Wszystkie pozostałe osoby, lecące z Polski, muszą przygotować specjalny formularz zdrowotny, który do pobrania jest na stronie hiszpańskiego MSZ. Na lotnisku może odbyć się także wyrywkowa kontrola sanitarna.

Powrót z Hiszpanii i Chorwacja obowiązuje na zasadach dotyczących państw UE. Paszport covidowy zwalnia nas z kwarantanny. Wymóg nie obowiązuje w przypadku dzieci do 12. roku życia podróżujących z zaszczepionymi lub posiadającymi negatywne wyniki opiekunami. Przed kwarantanną chroni też negatywny wynik testu PCR wykonany na 48h przed powrotem lub 48h po powrocie do kraju.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (80)