PolskaBenedykt XVI podziękował Bogu za pontyfikat Jana Pawła II

Benedykt XVI podziękował Bogu za pontyfikat Jana Pawła II

W Wadowicach - rodzinnym mieście Jana Pawła II - Benedykt XVI podziękował Bogu za pontyfikat Karola Wojtyły. _Pragnę, jak on, prosić Matkę Bożą, aby miała pieczę nad Kościołem_ - mówił. Prosił też, by Polacy towarzyszyli mu taką samą modlitwą, jaką wspierali "wielkiego Rodaka". Po godzinnym pobycie w Wadowicach papież udał się do Kalwarii Zebrzydowskiej. Benedykt XVI modlił się w kaplicy przed cudownym obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej. Benedykt XVI wyraził nadzieję na rychłą kanonizację Jana Pawła II. Następnym punktem programu papieskiej wizyty są Łagiewniki.

Benedykt XVI podziękował Bogu za pontyfikat Jana Pawła II

27.05.2006 | aktual.: 27.05.2006 13:00

Zobacz także:

Obraz

Spotkanie na wadowickim rynku - szczelnie wypełnionym wiwatującym tłumem - Benedykt XVI rozpoczął od cytatu z wielkiego poety niemieckiego Johanna Wolfganga von Goethego: "Kto chce zrozumieć poetę, powinien udać się do jego kraju". Tak też, aby zrozumieć życie i posługę Jana Pawła II, trzeba było przybyć do jego rodzinnego miasta - dodał papież.

Benedykt XVI podkreślił, że z wielkim wzruszeniem przybywa do miejsca narodzin swego wielkiego poprzednika - "aby razem z wami modlić się o rychłe wyniesienie go do chwały ołtarzy". Wspomniał słowa Jana Pawła II, że to tu "wszystko się zaczęło".

Według Benedykta XVI, we wspomnieniach Jana Pawła II o wadowickiej chrzcielnicy zwarty jest klucz do zrozumienia "jego konsekwencji wiary, radykalizmu życia chrześcijańskiego i widocznego na każdym kroku pragnienia świętości". Jest tu głęboka świadomość Bożej łaski, darmowej miłości Boga do człowieka (...). Ale jest też świadomość, że chrzest, który usprawiedliwia, jest wezwaniem do pielęgnowania sprawiedliwości płynącej z wiary - mówił Ojciec Święty.

Podkreślił, że uniwersalny program prawdziwie chrześcijańskiego życia streszcza się w wierności przyrzeczeniom chrztu świętego. Papież zwrócił uwagę, że hasło jego pielgrzymki "Trwajcie mocni w wierze" można wyrazić jako: "Dochowajcie wiernie przyrzeczeń złożonych przy chrzcie świętym".

Benedykt XVI przypomniał, że w bazylice w Wadowicach Jan Paweł II przystąpił do pierwszej spowiedzi i Komunii św.; tu był ministrantem, a jako arcybiskup przeżywał tu srebrny jubileusz kapłański. Świątynia jest znakiem wspólnoty ludzi wierzących, których jednoczy obecność zamieszkującego pośród nich Boga. Ta wspólnota to Kościół, który Jan Paweł II umiłował - dodał.

Ojciec Święty podkreślił, że miłość Jana Pawła II do Kościoła rodziła się w wadowickiej parafii. Widział w niej środowisko życia sakramentalnego, ewangelizacji i kształtowania dojrzałej wiary. Dlatego też jako kapłan, biskup i papież tak wielką troską otaczał wspólnoty parafialne - dodał. Zaznaczył, że w duchu tej troski prosił polskich biskupów podczas wizyty ad limina Apostolorum, aby dołożyli starań, by polska parafia była rzeczywiście "wspólnotą kościelną" i "kościelną rodziną".

Benedykt XVI mówił, że Jan Paweł II wielokrotnie wspominał o głębokim przywiązaniu wadowiczan do wizerunku Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Dodał, że to wspomnienie pozwala poznać źródło przekonania Jana Pawła II o wyjątkowym miejscu Maryi w dziejach zbawienia i Kościoła, a także w jego życiu. Z tym wiązało się też przekonanie o wyjątkowym miejscu Matki Boga w jego życiu, które wyraziło się w pełnym oddania "Totus Tuus". Pozostał wierny temu zawierzeniu aż do ostatnich chwil swego ziemskiego pielgrzymowania - dodał papież.

Proszę was, drodzy bracia i siostry, abyście towarzyszyli mi tą samą modlitwą, jaką wspieraliście waszego wielkiego Rodaka. Wam wszystkim tu zgromadzonym i wszystkim przybywającym do Wadowic, aby zaczerpnąć ducha wiary Jana Pawła II, z serca błogosławię - zakończył Ojciec Święty.

Swoje wystąpienie Benedykt XVI zaczął i zakończył po polsku. Wierni kilkakrotnie przerywali Ojcu Świętemu brawami i okrzykami "Dziękujemy" (także po włosku), "Kochamy ciebie", "Benedetto". Później Benedykt XVI pobłogosławił zebranych na rynku pielgrzymów. Wierni zaśpiewali dla niego "Abba, Ojcze" oraz ulubioną pieśń Jana Pawła II "Barkę".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)