ŚwiatBędzie unijny superwywiad? Awramopulos: czas na kolejny krok

Będzie unijny superwywiad? Awramopulos: czas na kolejny krok

Jest propozycja nowej agencji wywiadowczej dla całej Unii Europejskiej. Propozycję zgłosił na szczycie ministrów spraw wewnętrznych w Brukseli komisarz do spraw migracji Dimitris Awramopulos.

Będzie unijny superwywiad? Awramopulos: czas na kolejny krok
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Ian Langsdon

- Czas na kolejny krok naprzód - argumentował komisarz. Przeciwne takiemu rozwiązaniu na razie są Niemcy, argumentując, że krajowe wywiady musiałyby wówczas dzielić się z unijną agencją swoimi danymi wrażliwymi. Zdaniem szefa niemieckiego MSW Thomasa de Maiziere'a, członkowie Unii powinni raczej skoncentrować się na lepszej wymianie informacji między obecnymi instytucjami.

Wśród propozycji szefów unijnych MSW jest wzmocnienie ochrony granic zewnętrznych Unii Europejskich, co poparła Polska.

Według mediów, jest też pomysł holenderskiego rządu dotyczący "mini Schengen" - ograniczonej do krajów Beneluksu, Austrii i Niemiec. Zdaniem prezydenckiego ministra Krzysztofa Szczerskiego, taka propozycja będzie oznaczać zamykanie się w coraz mniejszym gronie państw. Szef MSW Mariusz Błaszczak nie skomentował pomysłu "mini Schengen".

Z kolei Komisja Europejska oświadczyła w czwartek, że nie zamierza komentować pogłosek. - Nie otrzymaliśmy żadnej formalnej propozycji w tej sprawie - powiedziała rzeczniczka KE ds. migracji Natasha Bertaud.

Przypomniała, że w piątek, na spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych państw UE, będzie okazja do dyskusji na temat różnych propozycji dotyczących poprawy ochrony granic zewnętrznych UE i odpowiedzi na zamachy terrorystyczne w Paryżu z 13 listopada. - Kraje UE będą mieć możliwość przedstawienia każdej propozycji, jaką mogą mieć - dodała.

Zaostrzenia zasad kontroli paszportowych na granicach UE domaga się Francja, która w ub. tygodniu stała się celem ataków terrorystycznych. Według nieoficjalnych informacji Francja chce nie tylko systematycznych kontroli wjeżdżających do UE osób, nie będących obywatelami UE, ale też kontrolowania obywateli unijnych. Takie systematyczne kontrole paszportowe na granicach zewnętrznych miałyby pomóc wykryć potencjalnych terrorystów z paszportem UE, którzy podróżują do Syrii czy Iraku, dołączając do szeregów Państwa Islamskiego.

Według przepisów dotyczących strefy Schengen systematycznym kontrolom na granicach zewnętrznych poddawani są obywatele krajów spoza UE, zaś obywatele unijni sprawdzani są tylko pobieżnie. Kraje członkowskie mogą jednak wprowadzić systematyczne kontrole także osób z paszportami Unii, np. przybywających z jakiegoś kierunku czy państwa, jeżeli uznają, że istnieje jakieś zagrożenie.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)