Będzie szybki Internet na Warmii i Mazurach


Telekomunikacja Polska i Urząd Marszałkowski w Olsztynie zbudują
sieć szybkiego Internetu na Warmii i Mazurach.

24.07.2007 08:00

Telekomunikacja Polska i Województwo Warmińsko-Mazurskie podpisały w poniedziałek list intencyjny o współpracy przy rozbudowie sieci szerokopasmowego dostępu do Internetu dla mieszkańców województwa, na terenach słabo zurbanizowanych.

Porozumienie ma pozwolić wykorzystać środki unijne. Aby zrobić to najbardziej efektywnie, TP stworzyła specjalny program, Partnerstwo BB.

- Naszym celem jest współpraca z administracją samorządową w zakresie budowy społeczeństwa informacyjnego i dostarczenia szybkiego Internetu. Docelowo chcielibyśmy objąć tym programem całą Polskę - podkreśla Maciej Witucki, Prezes Zarządu Telekomunikacji Polskiej. - Dzięki programowi mieszkańcy wsi i miasteczek dostaną możliwość korzystania z Internetu, który jest niezbędny w działalności gospodarczej i zdobywaniu informacji.

- Na Warmii, Mazurach i Powiślu, szczególnie na obszarach wiejskich, ciągle są jeszcze miejsca dotknięte efektem wykluczenia cyfrowego - mówi Jacek Protas, marszałek województwa. - Strategia rozwoju województwa i Regionalny Program Operacyjny zakładają wsparcie i intensywny rozwój społeczeństwa informacyjnego, w tym również rozbudowę infrastruktury teleinformacyjnej. Żeby osiągnąć cele, jakie sobie stawiamy, potrzebna jest współpraca i wymiana doświadczeń między sektorem publicznym i przedsiębiorcami, bo to się przyczynia do rozwoju województwa.

Program zakłada rozbudowę sieci dostępu do szerokopasmowego Internetu, szczególnie na obszarach zagrożonych tzw. "wykluczeniem cyfrowym", które nie są opłacalne dla operatorów. Na Warmii i Mazurach takich miejsc jest dużo. Obecnie jedynie 18 % spośród ponad 500 tysięcy gospodarstw domowych korzysta z szerokopasmowego dostępu do Internetu.

Administracja samorządowa wybuduje sieć telekomunikacyjną ze środków publicznych i unijnych. Z kolei TP zapewni przyłącza do klientów i zaplecze informatyczne, serwery, centrale telefoniczne, itp.

TP podpisała wcześniej dwa listy intencyjne o współpracy z samorządami w budowie infrastruktury szerokopasmowego dostępu do Internetu: z województwami małopolskim i dolnośląskim. W pierwszym przypadku doszło już do podpisania porozumienia określającego warunki współpracy pomiędzy TP, a województwem małopolskim.

W latach 2007-2013 na rozwój społeczeństwa informacyjnego Polska może otrzymać z funduszy Unii Europejskiej ponad 1,3 mld euro.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)