Będzie kolejna debata w Parlamencie Europejskim o praworządności w Polsce
Europarlamentarzyści po raz kolejny zajmą się problemem praworządności w Polsce. Debata na ten temat najprawdopodobniej odbędzie się w listopadzie. Zakończy się ona przyjęciem rezolucji.
Przewodniczący grupy liberałów w Parlamencie Europejskim Guy Verhofstad złożył wniosek o zwołanie 19 października posiedzenia komisji ds. wolności obywatelskich z Fransem Timmermansem, odpowiedzialnym za procedurę praworządności. Europosłowie mają na nim przeprowadzić debatę na temat Polski - dowiedziała się korespondentka RMF FM w Brukseli.
Kolejna debata o praworządności w Polsce miałaby się odbyć na sesji plenarnej europarlamentu - prawdopodobnie w listopadzie. Ma się ona zakończyć przyjęciem rezolucji.
Zobacz także:* Tezy PO do projektu rezolucji Parlamentu Europejskiego*
Pomysłodawcą zorganizowania obu debat na temat sytuacji w Polsce, jak dowiedziała się korespondentka RMF FM, jest Guy Verhofstadt. Początkowo szef frakcji liberałów chciał, aby debata całego europarlamentu odbyła się już w drugiej połowie tego miesiąca. Jednak podczas spotkania szefów grup politycznych, zaproponował, aby debatę na sesji plenarnej poprzedzić spotkaniem z Timmermansem, które odbędzie się w tym samym dniu, co szczyt unijnych przywódców.
- Propozycja została przyjęta, praktycznie nie było dyskusji - poinformowało korespondentkę RMF FM źródło w PE.
Postępowanie ws. Polski
Postępowanie w sprawie Polski zostało wszczęte przez Komisję Europejską na początku 2016 r. W lipcu 2017 roku KE ostrzegała Polskę, że jest bliska uruchomienia art. 7 traktatu unijnego, który dopuszcza nałożenie sankcji, w związku z planowanymi w Polsce zmianami w sądownictwie. Chodzi o cztery uchwalone ustawy, które w opinii Komisji mogą być zagrożeniem dla praworządności w Polsce: ustawę o Sądzie Najwyższym, nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (obie zostały zawetowane przez prezydenta Andrzej Dudę)
, nowelizację prawa o ustroju sądów powszechnych i ustawę o Krajowej Szkole Sądownictwa. Poza procedurą praworządności KE uruchomiła też pod koniec lipca postępowania o naruszenie prawa UE w odniesieniu do ustawy o ustroju sądów powszechnych.
Rząd zakwestionował to czy Komisja ma uprawnienia żeby ingerować w polski system sądownictwa.
Źródło: RMF FM