Trwa ładowanie...
d4edjfd

Będą wyrównania dla pracowników przymusowych III Rzeszy

Szef Fundacji "Polsko-Niemieckie Pojednanie" Witold Krochmal potwierdził w piątek, że Niemcy zadeklarowali przeznaczenie 50 mln marek na wyrównania dla pierwszych dwóch grup polskich byłych robotników niewolniczych i przymusowych Trzeciej Rzeszy, którzy otrzymali niższe odszkodowania w wyniku niekorzystnego przeliczenia środków na świadczenia z marek na złotówki.

Share
d4edjfd

W czwartek fundacje odszkodowawcze Polski i Niemiec uzgodniły, że poszkodowani otrzymają wyrównania. Nie wiadomo jednak, jaka będzie ich wysokość, a także, kiedy będą wypłacane.

Przedstawiciele Polski chcą, aby nastąpiło to już teraz; Niemcy naciskają, aby wyrównanie nastąpiło po zakończeniu wypłacania pierwszej raty.

Według gościa porannych Sygnałów dnia średnio w pierwszej transzy w wyniku niekorzystnego przeliczenia marek na złotówki każda z osób, której należą się odszkodowania straciła około 226 zł; w drugiej transzy około 600 zł.

Witold Krochmal przyznał, że rozmowy są trudne, a w pewnych momentach atmosfera staje się - jak to określił - sztywna.

d4edjfd

Liga Polskich Rodzin zaprotestowała w piątek przeciw dalszym wypłatom - jak to określiła - zaniżonych odszkodowań ofiarom III Rzeszy.

Liga Polskich Rodzin stanowczo protestuje przeciwko zgodzie rządu Jerzego Buzka na kontynuowanie przez stronę niemiecką wypłacania zaniżonych odszkodowań więźniom obozów hitlerowskich, przymusowym robotnikom i innym represjonowanym przez państwo niemieckie w latach 1939-1945 - czytamy w oświadczeniu podpisanym przez rzecznika prasowego LPR Antoniego Macierewicza. (and, jd)

d4edjfd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4edjfd
Więcej tematów