PolskaBędą nowe powiaty

Będą nowe powiaty

31.05.2001 10:29, aktualizacja: 22.06.2002 14:29

Rząd podjął w czwartek decyzję o utworzeniu z początkiem 2002 r. siedmiu nowych powiatów: w Brzezinach, Gołdapi, Lesku, Łobzie, Sztumie, Węgorzewie i Wschowej.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Józef Płoskonka mówił, że przy podejmowaniu tej decyzji rząd kierował się trzema głównymi kryteriami: przewagą pozytywnych opinii nad negatywnymi na szczeblu lokalnym i regionalnym, tym, że niektóre z miast były stolicami powiatów przed 1975 r. oraz silnymi więziami społecznymi, kulturowymi i geograficznymi.

Rząd zaaprobował też zmianę granicy województw małopolskiego i śląskiego, przesuwając gminę Sławków z powiatu olkuskiego (małopolskie) do powiatu będzińskiego (śląskie).

Rząd podjął też decyzję o zmianie granic trzech par powiatów:
- Gminę Fajsławice przesunięto z powiatu krasnystawskiego do powiatu świdnickiego w woj. lubelskim.
- Gminy Wesoła i Sulejówek przesunięto z powiatu mińskiego do powiatu warszawskiego.
- Gminę Sławków przesunięto z powiatu olkuskiego do powiatu będzińskiego.

Rząd zobowiązał także ministra spraw wewnętrznych i administracji, by rozpoczął procedurę łączenia niektórych miast na prawach powiatu z powiatami, mającymi siedziby w tych miastach.

Mieszkańcy wielu regionów, gdzie powstaną nowe powiaty, prowadziły od miesięcy kampanię na rzecz ich utworzenia. Tak było np. w Lesku, które wraz z całą zachodnią częścią polskich Bieszczadów znalazło się w powiecie z siedzibą w Ustrzykach Dolnych.

Niektórzy mieszkańcy protestowali jednak przeciwko zmianom administracyjnym kraju. Komitety protestacyjne z Bań Mazurskich (obecnie gmina ma się znaleźć w powiecie gołdapskim) i Pozezdrza (gmina ma być częścią powiatu węgorzewskiego) wysłały do premiera oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji listy protestacyjne w tej sprawie. Oba komitety zebrały po ponad tysiąc podpisów mieszkańców, optujących za pozostawieniem ich gmin w powiecie giżyckim. (mag)

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także