Trwa ładowanie...
ycipk-44jt7h

Beata Szydło szefową kampanii Andrzeja Dudy? "Będzie działać dla prezydenta. Zrobiła najlepszą kampanię od 1989 r."

Pojawiające się dziś w mediach spekulacje, jakoby europoseł PiS Beata Szydło miała zostać szefową sztabu wyborczego Andrzeja Dudy, mogą być próbą "spalenia" tego pomysłu jeszcze przed kampanią prezydencką – twierdzą w rozmowie z Wirtualną Polską współpracownicy byłej premier.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Andrzej Duda i Beata Szydło w 2015 r. W tle Szydłobus.
Andrzej Duda i Beata Szydło w 2015 r. W tle Szydłobus. (East News, Fot: Michał Dyjuk/Reporter)
ycipk-44jt7h

Prezydentura Andrzeja Dudy to być albo nie być dla Prawa i Sprawiedliwości. Dlatego prezes Jarosław Kaczyński ma zrobić wiele, by obecny prezydent utrzymał swój urząd. W grę wchodzi nawet – jak twierdzi "Wprost" – "ściągnięcie" z Brukseli Beaty Szydło. "Można by to ładnie ograć. Andrzej i Beata, zwycięski duet z 2015 roku, drużyna pierścienia, znowu razem" – miały usłyszeć autorki tekstu o "kulisach kampanii" Dudy.

– To prawda? – pytamy bliskiego współpracownika głowy państwa.

– Szydło mogła powiedzieć komuś kilka miesięcy temu, że jeśli tylko Andrzej wyrazi chęć, by to Beata pracowała w jego sztabie, to ona nie będzie się zastanawiać, tylko to zrobi i będzie działać dla prezydenta – odpowiada nasz rozmówca.

ycipk-44jt7h

O relacjach z obecnym prezydentem Wirtualnej Polsce Szydło mówiła niedawno: – Dziś mamy mniej czasu, żeby się spotykać. Każdy wypełnia swoją rolę i realizuje swoje zadania. Poszliśmy swoimi drogami, ale nie znaczy to, że się nie wspieramy. Będę pana prezydenta Andrzeja Dudę gorąco wspierać w jego przyszłej kampanii. I nie tylko w niej.

Jak zaznacza polityk z otoczenia Andrzeja Dudy: "żadne wiążące decyzje co do formuły sztabu wyborczego na wybory prezydenckie jeszcze nie zapadły". Również te dotyczące jego przyszłego szefa.

CZYTAJ TEŻ: Reelekcja Andrzeja Dudy po utracie Senatu priorytetem dla PiS

Przypomnijmy: Szydło szefowała już sztabowi wyborczemu Dudy w 2015 roku. Przeprowadzając – według wielu – najlepszą kampanię prezydencką od 1989 r., czyniąc głową państwa słabo wówczas rozpoznawalnego polityka PiS.

ycipk-44jt7h

Szydło i Brudziński. Europosłowie na odcinek kampanijny

Oficjalnie ludzie z Kancelarii Prezydenta do medialnych plotek odnosić się nie chcą. Powtarzają tylko, że wybory jeszcze nie zostały zarządzone, a prezydent nie ogłosił decyzji, czy będzie się ubiegać o reelekcję czy też nie. To jednak jest pewne, a kampania – choć nieformalna – właściwie już trwa.

CZYTAJ TEŻ: Wróblewski: "Andrzej Duda jest dziś w najlepszej formie od lat"

Kto stanie na jej czele? Poseł PiS mówi nam: – Joachim Brudziński jako europoseł był szefem sztabu PiS na wybory parlamentarne, więc Beata Szydło jako europosłanka również może szefować sztabowi prezydenckiemu. Uważam zresztą, że byłby to bardzo dobry pomysł.

ycipk-44jt7h

Jeden ze współpracowników byłej szefowej polskiego rządu twierdzi, że informacje o tym, iż Szydło może poprowadzić kampanię prezydencką Dudy, to jedynie spekulacje. Rozmówca Wirtualnej Polski uważa, że to mogą być próby "spalenia" tego pomysłu jeszcze przed startem kampanii. – Wyborcy PiS Szydło kochają, ale są w partii frakcje, którą mogą chcieć jej zaszkodzić – przekonuje jeden z rozmówców WP.

Dla partii rządzącej Szydło stanowi wciąż ogromny potencjał. W wyborach europejskich, które dały jej miejsce w Parlamencie Europejskim, pobiła wszystkich rywali zdobywając rekordowe 524 tys. głosów.

Jedna polityczna rodzina

ycipk-44jt7h

Ale na korytarzach europarlamentarnych była premier jest niewidoczna. Wprost mówią nam o tym polscy korespondenci, z którymi rozmawialiśmy kilka dni temu w Strasburgu i Brukseli. Dlatego kampania prezydencka mogłaby być dla Beaty Szydło dobrą odskocznią od "eurokratycznej" nudy i braku emocji.

CZYTAJ TEŻ: Wybory parlamentarne 2019. Beata Szydło mocno włącza się w kampanię. Kolejne spotkanie z wyborcami

Europosłanka PiS mocno angażowała się też w poprzednie kampanie. Wybory do europarlamentu nie tyle udowodniły, ile potwierdziły to, jak wielkim poparciem cieszy się była premier wśród wyborców prawicy. Szydło była "torpedą" obozu władzy.

CZYTAJ TEŻ: Beata Szydło 2025? "To wyborczy skarb PiS. Pałac Prezydencki? Wielu ją tam widzi"

ycipk-44jt7h

– Jest jednym z trzech najbardziej popularnych polityków w naszym obozie. Wyborczy skarb. Obok Jarosława, najbardziej mobilizuje naszych wyborców – twierdzą nasi rozmówcy z PiS. Podkreślają, że Szydło przed wyborami do PE pokazała, jak sprawnie można prowadzić kampanię. Jej współpracownicy opowiadają, że była premier przeprowadziła w Małopolsce i Świętokrzyskiem, skąd startowała, mnóstwo spotkań, które nie były nawet dokumentowane w social mediach. Np. z kobietami. – Stąd taki wynik, który dla wszystkich chyba był zaskoczeniem – mówi polityk bliski Szydło.

Czy ten potencjał Szydło wykorzysta jako szefowa sztabu Andrzeja Dudy?

– Szczęśliwie, z obecnym prezydentem, jesteśmy w jednej rodzinie politycznej i to jest wielki plus – stwierdziła w rozmowie z nami była premier.

CZYTAJ TEZ: Beata Szydło dla Wirtualnej Polski: "Polityka to nie gierki na warszawskich salonach. Ja chcę żyć tak, jak żyłam"

Jak pisaliśmy w WP, Prawo i Sprawiedliwość przed wyborami prezydenckimi nie przeprowadzi żadnych "rewolucyjnych" zmian, które mogłyby zniechęcić umiarkowanych wyborców i utrudnić tym samym kampanię prezydencką Andrzejowi Dudzie. Jak wynika z rozmów WP z politykami PiS, reelekcja obecnej głowy państwa jest absolutnym priorytetem w pierwszym roku drugiej kadencji rządów Zjednoczonej Prawicy.

Michał Wróblewski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-44jt7h

ycipk-44jt7h
ycipk-44jt7h