Trwa ładowanie...

Bawaria chce wydać "Mein Kampf" z naukowym komentarzem

Niemiecki land Bawaria zamierza opublikować w 2015 r. książkę "Mein Kampf" Adolfa Hitlera, opatrzoną naukowym komentarzem - poinformował we wtorek bawarski minister finansów Markus Soeder. Będzie to pierwsze po wojnie wydanie tej książki w Niemczech.

Bawaria chce wydać "Mein Kampf" z naukowym komentarzemŹródło: AFP
dv97oms
dv97oms

Bawarskie ministerstwo finansów jest właścicielem praw autorskich do "Mein Kampf", które wygasają z końcem 2015 r., 70 lat po śmierci autora.

Jak informuje agencja dpa, decydując się na wydanie książki z krytycznym komentarzem władze Bawarii chcą obalić mity, jakie narosły wokół "Mein Kampf", ograniczyć zainteresowanie komercyjnych wydawców publikacją książki Adolfa Hitlera, jak również zapobiec ewentualnemu wykorzystaniu jej w celach propagandowych, np. przez neonazistów.

- Chcemy wyraźnie pokazać, że zawiera ona wielki absurd, który jednak miał fatalne konsekwencje - powiedział Soeder.

Oprócz publikacji "Mein Kampf" z naukowym komentarzem planowane jest również wydanie przeznaczone dla szkół. Podręcznik opracuje monachijski Instytut Historii Współczesnej. Rozważa się też wydanie w języku angielskim, w formie książki elektronicznej oraz audiobooka.

dv97oms

Hitler pisał "Mein Kampf" w 1924 r. w więzieniu w Landsbergu, odsiadując wyrok za udział w nieudanym puczu monachijskim w listopadzie 1923 r. Książka ta stała się podstawą nazistowskiej ideologii oraz propagandy III Rzeszy

Bawarskie ministerstwo finansów dotychczas odmawiało zgody na publikację "Mein Kampf", tłumacząc to poczuciem odpowiedzialności i szacunku dla pamięci ofiar Holokaustu, jak również obawą, że taki krok spotkałby się ze wzburzeniem oraz niezrozumieniem w kraju i za granicą.

dv97oms
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv97oms
Więcej tematów