Trwa ładowanie...
d2g5jmh

Bawaria chce obniżyć zasiłek na dzieci cudzoziemców. "Jak druga pensja"

Bawaria chce przeforsować obniżenie stawek zasiłku na dzieci dla cudzoziemców z Unii Europejskiej. Chodzi o zrównanie wysokości świadczenia do poziomu adekwatnego do kosztów utrzymania w krajach, z których pochodzą migranci.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Federalna Agencja Pracy przekazała w ub. roku prawie 343 mln euro na dzieci mieszkające za granicą, np. do Polski, Rumunii czy Chorwacji
Federalna Agencja Pracy przekazała w ub. roku prawie 343 mln euro na dzieci mieszkające za granicą, np. do Polski, Rumunii czy Chorwacji (iStock.com)
d2g5jmh

Minister sprawiedliwości Bawarii Winfried Bausback (CSU) stwierdził, że zasiłek dla dzieci stanowi szczególną zachętę dla ludzi, którzy ze względu na panującą w ich krajach biedę chcą wykorzystać niemiecki system świadczeń socjalnych.

Liczba osób, które pobierają zasiłek na dzieci za granicą znacznie wzrosła w ostatnich latach. Zdaniem polityka z tego względu pilnie należy dopasować i znacznie zredukować wypłaty zasiłków na dzieci, aby były adekwatne do kosztów utrzymania w ich krajach ojczystych.

- Obecnie niemiecki zasiłek stanowi dla niektórych rodzin ponadproporcjonalną ulgę w kosztach utrzymania. W niektórych krajach UE stawka niemieckiej zapomogi na dzieci równa się drugiej pensji - wyjaśniał minister Bausback.

d2g5jmh

Podkreślał przy tym, że Bawaria jak najbardziej popiera unijną swobodę przemieszczania się i osiedlania, ale ta swoboda, jej koordynacja i postulowane zrównanie stawek mają swoje granice.

Zobacz także: Polska otrzyma mniej pieniędzy z budżetu UE. "Mogliśmy wytargować więcej"

Półtora miliarda euro na zagraniczne konta

Według informacji niemieckiego rządu Federalna Agencja Pracy przekazała w ubiegłym roku prawie 343 mln euro tytułem zapomogi na dzieci mieszkające za granicą, np. do Polski, Rumunii czy Chorwacji. W porównaniu z rokiem poprzednim, suma ta jest nieco niższa. Od roku 2010 odnotowywano jednak ciągły wzrost sum przekazywanych za granicę: od 35,9 mln w roku 2010. Od tamtego roku do dziś przekazy zapomogi na zagraniczne konta wyniosły prawie 1,48 mld euro.

d2g5jmh

Rząd RFN także stara się o dopasowanie wysokości zapomogi na dzieci do kosztów utrzymania w kraju, gdzie dziecko mieszka. Taka regulacja miała zostać przeforsowana już za poprzedniego rządu, jednak nie udało się to ze względu na poważne zastrzeżenia Komisji Europejskiej. Zgodnie z unijnym prawem cudzoziemcom z UE przysługuje taka zapomoga za okres ich pobytu w Niemczech w celach zarobkowych, nawet jeżeli ich dzieci żyją w innym kraju.

Belgia, Estonia, Włochy, Litwa, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Republika Czeska i Węgry w dalszym ciągu odrzucają takie dopasowanie stawek, argumentując zasadą równego traktowania oraz zasadą sprawiedliwości podatkowej w UE. Także Komisja Europejska nadal jest przeciwna postulatom Niemiec. Austria natomiast reprezentuje podobne stanowisko jak Niemcy.

kna/ma

*Przeczytaj też: *
Niemiecki "kindergeld" dla Polaków: miesiąc pracy czy miesiąc wypłaty?
Przekręty z kindergeld. Bandy wyłudzają zasiłek na dzieci

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2g5jmh

Podziel się opinią

Share

d2g5jmh

d2g5jmh
Więcej tematów