Trwa ładowanie...
d9w6lhi

Klamka zapadła. Ważna decyzja dla Polaków w Niemczech

Obywatele UE pracujący przez kilka miesięcy w Niemczech na własny rachunek mają prawo do tzw. "kindergeld", czyli zasiłku na dzieci. Sąd ustalił, kiedy dokładnie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Decyzja dotyczy niemieckiego zasiłku na dzieci, tzw. "kindergeld"
Decyzja dotyczy niemieckiego zasiłku na dzieci, tzw. "kindergeld" (iStock.com)
d9w6lhi

Prawo to dotyczy miesiąca, w którym wykonywana była praca, a nie okresu, w którym ktoś otrzymał wynagrodzenie - orzekł Federalny Trybunał Finansowy (BFH). Regulacja ta ma zapobiec nadużyciom i dotyczy obywateli UE, którzy nie mieszkają w Niemczech i bez ograniczeń podlegają opodatkowaniu.

Skarżył Polak

Sędziowie orzekali w sprawie Polaka, prowadzącego własną działalność. W latach 2011-2015 pracował on przez kilka miesięcy na różnych budowach w Niemczech, mieszkając w kwaterach swego zleceniodawcy. Na swoje, zamieszkałe w Polsce, dzieci starał się o "kindergeld", m.in. za maj 2012. Wynagrodzenie za pracę w tym miesiącu otrzymał jednak dopiero w sierpniu. Kasa rodzinna odmówiła Polakowi przyznania "kindergeld" za maj, tłumacząc że liczy się okres wypłaty. W sierpniu zaś Polak z innych względów miał prawo do zasiłku na dzieci. Za maj nie należało mu się nic - uważała kasa rodzinna. Teraz sąd przyznał mu rację.

d9w6lhi

Inaczej pracownicy sezonowi

Federalny Trybunał Finansowy zdecydował, że w przypadku osób pracujących na własny rachunek wniosek o zasiłek na dzieci ma być rozpatrzony w odniesieniu do miesiąca, w którym były zatrudnione, a nie tego, w którym otrzymały wynagrodzenie. Ma to gwarantować, że prawem tym nie będzie rządził przypadek lub samodzielnie wybrane ramy czasowe. Możliwe są też częściowe płatności obejmujące kilka miesięcy.

W poprzednim wyroku BFH uznał w przypadku niepracujących na własny rachunek podatników, takich jak pracownicy sezonowi, że decydujący jest miesiąc wypłaty. W najnowszym orzeczeniu senat BFH pozostawił kwestią otwartą, czy orzeczenie będzie miało też zastosowanie do pracowników sezonowych.

d9w6lhi

(afp/dom)

Przeczytaj również:
Austria forsuje plan obniżki zasiłku rodzinnego na dzieci
Bruksela odrzuca reformę zasiłku rodzinnego

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Dlaczego w całej Polsce płoną śmieci? Winne Chiny

d9w6lhi

Podziel się opinią

Share

d9w6lhi

d9w6lhi
Więcej tematów