Trwa ładowanie...
d33xke0

Batalia o sądy. Andrzej Dera: pan prezydent Andrzej Duda się martwi

Tak jak politycy Prawa Sprawiedliwości, tak i prezydencki minister Andrzej Dera jest oburzony działaniem Sądu Najwyższego w sprawie reformy sądownictwa. - To nie może w Polsce funkcjonować. Koniec i kropka - zaznaczył. Odniósł się też do wydarzeń w Jerozolimie z udziałem Władimira Putina.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Andrzej Dera nie zdradza szczegółów dotyczących kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy
Andrzej Dera nie zdradza szczegółów dotyczących kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy (East News, Fot: Zbyszek Kaczmarek)
d33xke0

- Pan prezydent martwi się o sądy - powiedział w programie "Graffiti" w Polsat News Andrzej Dera. Minister w kancelarii prezydenta zaznaczył, że Andrzej Duda opowiada się za kontynuowaniem reformy sprawiedliwości.

Sędziowie wybrani przez Krajową Radę Sądownictwa w obecnym składzie nie mogą orzekać - tak postanowił Sąd Najwyższy. - Orzeczenie SN [zawieszenie Izby Dyscyplinarnej SN - red.] jest rzeczą do tej pory niespotykaną. Sędziowie SN stanęli ponad prawem, sprawili, że są bezkarni. Dziś mogą popełnić przestępstwo i w świetle tej uchwały, którą sami podjęli, nikt im nic nie może zrobić - ocenił Dera. Jednocześnie stwierdził, że "uchwała nie ma mocy prawnej".

- Bardzo niedobra wiadomość. Istnieje poważny spór kompetencyjny, sędziowie orzekali we własnej sprawie. To nie może w Polsce funkcjonować. Koniec i kropka - dodał. Jak podkreślił, prezydent jest za ustawą dyscyplinującą sędziów. Weta, na które liczy opozycja, nie można się więc spodziewać. - Nie będzie dobrego wymiaru sprawiedliwości, jeżeli sędziowie nie będą odpowiadali przed prawem - zaznaczył.

d33xke0

Zobacz też: Michał Kamiński się zdenerwował. Mocne słowa o Władimirze Putinie

- Władza sądownicza postawiła się nad władzą uchwałodawczą i władzą wykonawczą. Trójpodział władzy polega na równoważeniu się tych władz. Żadna z nich nie może powiedzieć "mamy w nosie konstytucję, w nosie mamy przepisy ustawy, bo my będziemy decydowali, co jest zgodne z konstytucją" - dodał.

Putin zabrał głos w Jerozolimie. Jak zareaguje Andrzej Duda?

W rozmowie z Tomaszem Machałą Dera odniósł się też do czwartkowych wydarzeń w Jerozolimie. Prezydent Duda zbojkotował Światowe Forum Holocaustu, bo w programie nie uwzględniono jego przemówienia. Głos zabrali z kolei przedstawiciele innych krajów, w tym Władimir Putin, który oskarża Polskę o wywołanie II wojny światowej.

   Polsat News
(Polsat News)

Dera mówił o "próbie zafałszowania historii bez możliwości odniesienia się do tego prezydenta Polski". Duda weźmie z kolei udział w poniedziałek w oficjalnych uroczystościach w Oświęcimiu. Czego możemy spodziewać się po wystąpieniu głowy państwa?

d33xke0

- Wystąpienie będzie bardzo poważne i w oparciu o fakty historyczne, bez żadnej gry - zapewnił prezydencki minister. Nie chciał odpowiedzieć na pytanie, czy Joachim Brudziński i Beata Szydło będą w sztabie Dudy podczas kampanii przed wyborami prezydenckimi. - To znakomici sztabowcy, ale trzeba poczekać - stwierdził Dera. Nie komentował też kwestii udziału Dudy w przedwyborczej debacie.

Przeczytaj również: Posiedzenie Sądu Najwyższego. Małgorzata Gersdorf odpowiada Julii Przyłębskiej

Źródło: Polsat News

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d33xke0

Podziel się opinią

Share
d33xke0
d33xke0