Trwa ładowanie...

Bartłomiej Sochański kandydatem PiS do Trybunału Konstytucyjnego. "Donosił na opozycję"

Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło nowego kandydata do TK. Ma zastąpić zmarłego w styczniu Grzegorza Jędrejka. Bartłomiej Sochański w styczniu 2017 złożył, po proteście posłów opozycji w Sejmie, donos do Zbigniewa Ziobry.
Share
Bartłomiej Sochański kandydatem PiS do Trybunału Konstytucyjnego. "Donosił na opozycję"
Bartłomiej Sochański kandydatem PiS do Trybunału Konstytucyjnego. "Donosił na opozycję"Źródło: PAP, Fot: Marcin Bielecki
d3r3qwz

Wybór nowego członka Trybunału Konstytucyjnego stał się niezbędny po tym, jak w styczniu zmarł dotychczasowy sędzia TK Grzegorz Jędrejek. Grupa 56 posłów PiS zaproponowała w jego miejsce Bartłomieja Sochańskiego. To adwokat i radca prawny, były działacz NSZZ Solidarność oraz były prezydent Szczecina. Założył i szefował również Szczecińskiemu Towarzystwu Dialogu o Prawie.

Właśnie działalność w ostatnim stowarzyszeniu budzi kontrowersje. "Donosił na posłów opozycji" - alarmuje portal szczecin.wyborcza.pl. Chodzi o zdarzenia ze stycznia 2017 r. Wówczas doszło do "kryzysu sejmowego". Powodem były zmiany w przepisach w organizacji pracy dziennikarzy i wykluczenie z obrad posła PO Michała Szczerby. Część opozycji zablokowała wówczas mównicę i kontynuowała protest po zamknięciu obrad.

Przeczytaj: Grzegorz Jędrejek nie żyje. Był sędzią Trybunału Konstytucyjnego

Sochański napisał wówczas do Zbigniewa Ziobry. Domagał się śledztwa przeciw uczestnikom protestu. "Jako stowarzyszenie praktykujących prawników zwracamy się do Pana, jako prokuratora generalnego o podjęcie czynności wobec grupy przestępczej okupującej pomieszczenia Sejmu RP" - czytamy. Podważany ma być również dorobek naukowy kandydata PiS, który według mec. Włodzimierza Łyczywka miał być jedynie autorem "dwóch felietonów za 'dobrą zmianą'".

d3r3qwz

W uzasadnieniu kandydatury Sochańskiego na stronach Sejmu czytamy, że Towarzystwo Dialogu o Prawie to "stowarzyszenie praktykujących prawników, adwokatów i radców prawnych, mających na celu odbudowę społecznego zaufania do środowisk prawnych". Z kolei dalej napisano, że "wyróżniająca wiedza prawnicza i bogate doświadczenie naukowe i zawodowe w dziedzinie prawa wskazują, że Sochański jest dobrym kandydatem na sędziego TK".

Przeczytaj również: Trybunał Konstytucyjny zajął stanowisko ws. nowej KRS. Jest orzeczenie

Zobacz też: Szachy polityczne prezesa PiS. "Czas przestać o nich myśleć"

Źródło: szczecin.wyborcza.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3r3qwz

Podziel się opinią

Share
d3r3qwz
d3r3qwz
Więcej tematów